Bobbin work je technika, kdy se šije nebo vyšívá bavlnkou. Název Bobbin work dostala proto, že se bavlnka natáčí na spodní cívku - anglicky bobbin. Pokud máte stroj, který vám kontroluje spodní nit, určitě jste se s tímto výrazem už setkali :)
My vás dnes touto technikou provedeme.
Postup:
Firma Brother přišla na svých strojích s novinkou - stroje Brother INNOV-IS V5 a V7 mají v základní výbavě speciální cívkové pouzdro určené právě na bobbin work - vyšívání bavlnkou.
Dá se dokoupit ke všem strojům Brother řady INNOV-Is. Tzn. např.
NV 10, NV 15, NV 20, NV 30, NV 35, NV 50, NV 55, NV 100, NV 150, NV 350, NV 550, NV 1250, NV 900, NV 950, NV 955, NV 1500, V3. Určitě jsem na některý zapomněla, takže se případně ptejte.
Už ho máme v prodeji : Sada na Bobbin work
Pokud máte doma Brother V5, cívkové pouzdro na bobbin work poznáte podle toho, že má šedou barvu. Patří k němu i speciální krytka s dírkou, která lépe drží cívku.
Na spodní cívky navinete bavlnky. Podle instrukcí v návodu ke stroji by síla bavlnky měla být maximálně 5. My jsme používali Perlovku nebo klasické bavlnky určené pro ruční vyšívání.
Horní nit použijte klasickou šicí nebo vyšívací. Je dobré dát nit ve stejné barvě, jako má bavlnka. Můžete také použít průhlednou nit. Cívkové pouzdro na Bobbin work vložte do šicího stroje, do pouzdra vložte cívku s navinutou bavlnkou. Nit vedeme jen drážkou vepředu (nevedeme jí až k ořezu), potom otočením kolečka protáhněte bavlnku stejně, jako vytahujete spodní nit. Nasaďte krytku na cívku.
Musíte také změnit nastavení stroje. Napětí horní nitě dejte na maximum - nit musí co nejvíc utahovat. Snižte si rychlost šití. Vypněte nebo nepoužívejte automatický odstřih nitě, pokud ho váš stroj má.
Protože ozdobná bavlnka je navinuta na cívce spodní nitě, otočte si látku rubem nahoru a šijte lícem dole. Na spodu budete mít ozdobný steh zvýrazněný silnější nití.
Tady vidíte ukázku ozdobných stehů, které máte k dispozici na stroji Brother INNOV-IS V5. Na prvním obrázku vidíte spodní - lícovou stranu - steh vytvořený bavlnkou a na druhém obrázku je steh tvořený vrchní nití (rubová strana). Stroj Brother V5 má i stranový posuv - umí šít doleva a doprava a tohoto posunu využívá k tomu, že umí ušít i stehy širší než 7 mm. Dobře je to vidět např. na těch žlutých smyčkách.
Využití stranového posuvu na strojích Brother V7 a V5 se neomezuje jenom na stehy o šířce 15 mm, ale najdete v nich i stehy o šířce cca 4 cm. Tyto stehy sice vypadají, jako šité volnou rukou, ale jsou šité stejně, jako předchozí sada - tzn. dáte do stroje látku vyztuženou nějakým vliselínem a pak už jenom lehce hlídáte, aby vám látka nezatočila a steh se šil rovně :) Šijete klasickou patkou - stroj si látku podává sám.
Náš stroj je i vyšívací a obsahuje speciální vzory určené právě pro Bobbin work. Najdete je mezi vyšívacími vzory ve složce označené písmenem „B“. Tyto výšivky jsou speciálně připravené právě pro BOBBIN WORK
Do vyšívacího rámečku se látka upíná tak, že lícovou stranu máme vespod a rubovou stranu nahoře. Látku jsme si zase podžehlili nažehlovacím trhacím materiálem.
Rámeček vložte do stroje a vyšijte výšivku. Výšivky ve stroji jsou speciálně upravené - stroj vyšívá velice pomalu a výšivky se nezapošívají ani neodstřihávají - zapošití by při šití bavlnkou vytvořilo hrudku. Kvůli chybějícímu zapošití se ani neodstřihává, nit si nechte delší a ustřihněte ji. Bavlnku protáhněte do rubu a tam ji zavažte, aby se nepárala.
Výšivka speciální technikou BOBBIN WORK s použitím bavlnky je výraznější. Pro použití bavlnky se hodí jednoduché vzory, které se šijí jednoduchým stehem.
Vzory ze stroje, které jsme zkusili vidíte zde:
Vyzkoušeli jsme i jeden z našich quiltovacích vzorů, který jde také vyšít touto technikou. Šili jsme deku se silným vatelínem. Připomínám, že napětí nitě je potřeba dát na maximum, vypnout automatický odstřih nitě a co nejvíc snížit rychlost vyšívání. Na fotkách vidíte, že náš quiltovací vzor zapošívá - to zapošití je dobré vypárat. Chystáme pro vás sadu vzorů určených přímo pro bobbin work, které zapošívat nebudou.
Techniku Bobbin work můžete vyzkoušet i na vašem stroji, ale protože je potřeba ubrat napětí spodní nitě, bylo by dobré koupit si druhé cívkové pouzdro, na kterém budete experimentovat s napětím nitě a to původní si necháte optimálně nastavené na klasické šití :)
Pevně věříme, že vás tato technika zaujala ať už máte stroj, který je pro ni speciálně určený nebo ne. Firma Brother bude určitě rozšiřovat portfolio strojů, pro které vyrobí toto speciální cívkové pouzdro a my vás o tom určitě budeme informovat.
Krásný den
Lenka