Druhý díl komentovaných videí k řezacím plotrům Brother ScanNCut. Našla jsem vám zajímavá videa a ke každému máte sepsaný můj český komentář co se tam děje včetně mých vlastních zkušeností.
Vyřezávání látky je snad nejsilnější stránkou řezacích plotrů Brother.
Uvidíte jak snadné je ze vzorů v paměti plotru vybrat tvar vhodný na kapsičku k zástěrce :) Vzor můžete libovolně zvětšit nebo zmenšit a také otáčet nebo deformovat.
Před samotným řezáním látky je dobré látku postříkat škrobem ve spreji a přežehlit ji. Látku to pěkně zpevní a nakonec se s ní i lépe šije. Látku přilepíme na vyřezávací podložku s mezipodložkou pro řezání látky. Protože budeme přidávat přídavek na šev, použijeme nejprve mizící fix a necháme plotr, aby nakreslil na látku čistou míru. To na videu nevidíte. Ukazují teprve přidání přídavku na šev a potom vyřezání kapsiček z látky.
Z látky podžehlené pavučinkou můžete také vyřezat přímo aplikace k přižehlení a přišití, jako například písmena nebo čísla.
S pomocí vyřezávacího plotru Brother můžete ušít překrásné patchworkové bloky. V paměti plotru najdete desítky patchworkových bloků, které můžete nařezat a ušít v libovolné velikosti.
Uvidíte, že látku je zase doporučeno před vyřezáváním naškrobit škrobem ve spreji a vyžehlit. Až vychladne, tak ji nalepíte na řezací podložku rubem nahoru, protože se na ni bude kreslit přídavek na šev.
Na videu si ze vzorů v paměti vybrali čtverec, nastavili mu velikost 2 palce (můžete přepnout do centimetrů), přidali mu přídavek na šev a uvidíte jak si můžete změnit velikost přídavku na šev podle toho, jak jste zvyklé šít. Potom nastavíte počet čtverců, kolik jich chcete šít - zde 6. Čtverce si můžete na podložce umístit kam chcete, což je super pokud zpracováváte zbytky látek. Nejprve kliknete na Draw - kreslení. Automaticky se vám nakreslí čistá míra. Když je nakresleno, vyměníte tužku za nůž a vyřežete už tentokrát čtverce včetně přídavku na šev.
Zajímavé je, že na videu používají jiný postup na řezání látky, než je uvedeno v návodu. Mají fialový nůž a klasickou lepící podložku. Musím to vyzkoušet a pak vám poreferuju.
Na tomto videu uvidíte použití aplikací na ozdobení krytu na řezací plotr Brother ScanNCut.
Kryt proti prachu na řezací plotr si můžete sami velice jednoduše vytvořit. Stačí plotr změřit, pokud chcete mít kryt pevnější, prošijete látku na vatelínu. Potřebujete jeden hlavní díl o velikosti 21 x 19 palců - tzn. 53 x 48 cm a dva boční díly o rozměrech 6x6,5 palce - 15 * 16,5 cm. Když ty tři díly sešijete k sobě, můžete zdobit.
Vezmete si látku na aplikaci a podžehlíte ji fixační mřížkou. Na videu vidíte pavučinku, kterou máte u řezacího plotru v základní výbavě. Nažehluje se na rubovou stranu látky, a to lesklou stranou na látku, matnou žehlíte.
Látku přilepíte na klasickou podložku lepivou stranou dolů a vyřežete. Potom už stačí jenom vybrat jednu z květin v paměti plotru, nastavit jí velikost a vyřezat. Květina jde okamžitě nažehlit na látku, je dobré ji ještě zafixovat obšitím - například hustým cik-cakem a střed můžete zvýraznit knoflíkem.
Pokud máte látku nebo papír s výrazným vzorem, který ale nejde rozpoznat, máme tu pro vás TIP jak tomu jednoduše pomoct :)
Na horní okraj podložky nalepíte oboustranně lepící proužek. Pomocí tohoto proužku pak přes barevný papír přilepíte fólii, na kterou můžete už rukou nakreslit obrys přesně toho, co chcete vyřezat.
Potom stačí fólii podložit bílým papírem a nechat naskenovat. Plotr takto nakreslené linie již lehce rozpozná a po odlepení fólie vám vyřeže přesně to místo - vzor, který jste chtěli. Kvůli samolepícímu proužku je podložka vložena do plotru obráceně. Je to jedno, umí oba směry.