Tématem letošního PPM - Prague Patchwork Meeting byla babiččina zahrádka. Pokud vás deky z letošní výstavy zaujaly, zkuste si ušít alespoň malou kytičku a třeba vás to chytne a za chvíli bude na světě deka. S řezacím plotrem to jde jednoduše.
Babiččina zahrádka se šije většinou ručně a dá se tak s jehlou krásně relaxovat u televize. Potřebujete jenom látku nastříhanou na šestiúhelníky a dostatek trpělivosti.
Pokud máte řezací plotr, můžete si šestiúhelníky nařezat na něm. Je to jednoduché a rychlé - my vám dnes ukážeme jak na to.
Řezat budeme na řezacím plotru Brother ScanNCut CM 900 - pracuje se s ním jednodušeji a rychleji, než s jinými modely.
Postup:
Nejprve se musíte rozhodnout jak velké šestiúhelníčky po ušití budete chtít. Na plotru Brother si mezi vzory, které jsou přímo v plotru, najdete šablonu šestiúhelníku. Je hned v první skupině vzorů. U tohoto šestiúhelníku si zadáte velikost po ušití - tzn. výšku a šířku.
Hned si také vlevo dole na obrazovce zmáčkněte ikonku na přidání přídavku na šev. Nastavení přídavku - kolik se má přidat - najdete v nastavení plotru v položce Seam Allowance. Na babičkovku si dávám 10 mm, abych měla širší okraje - líp se s tím pracuje, než s přídavkem 7 mm.
Na ploše potom uvidíte šestiúhelník, kde je modře vyznačená čistá míra a kolem ní potom vidíte vyznačený přímo výřez i s přidáním na švy.
Zbývá jen nastavit počet dílků a můžeme řezat:
Na čistou standardní podložku si nalepte mezipodložku pro řezání látky - buď originál Brother, nebo naši silně lepící mezipodložkarůžovou silně lepící mezipodložku. Když ji přilepíte, sloupněte z ní ochranný papír.
Na podložku nalepte látku rubem nahoru. Je to proto, že na látku budeme ještě kreslit i čistou míru a kreslit chceme na rub látky.
Do plotru nasaďte jeden ze dvou mizících kreslících fixů a na displayi zvolte Draw - kreslit.
Plotr nakreslí na budoucí dílky mizící fixou čistou míru bez přídavku na šev. To vám potom pomůže při zažehlování.
Na displayi zvolte Cut - řezat a vyžežte dílky včetně přídavku na švy.
Toto zopakujte pro všechny látky. My jsme na kytičku zvolili dva druhy puntíkové červené látky a žlutou do středu.
Pro lepší práci a žehlení jsme ještě ze starých voskovaných letáků vyřezali papírové dílky ve velikosti bez přídavku na švy, podle kterých budeme dílky zažehlovat. Na papír jsme použili modrou mezipodložku, protože je voskovaný a tvrdý.
Další postup určitě znáte - papírový hexagonek si položíte doprostřed látky, vezmete si jehlu a nit a okraje látky nastehujete a stáhnete k sobě. Potom dílky vyžehlíte a skrytým stehem sešijete k sobě.
Kytička je sešitá.
Další plán byl ušít prostírky a ty kytičkami ozdobit. Podobně můžete kytku použít na zdobení kabelky nebo polštáře. Já budu ještě párat, protože se mi ta kombinace modré s červenou nakonec vůbec nelíbí, ale když už mám nafocený postup, tak se pojďte na šití prostírky podívat.
Tvar prostírky - oválek - jsem si střihla podle starého korkového prostírání. Potřebujete dvě vrstvy látky a nějakou tenkou výztuhu dovnitř.
Na horní látkový díl nejprve přišijte květ. Je jen na vás, jestli to uděláte ručně nebo strojově. Já jsem přišívala ručně skrytým stehem.
Po sešití a vyžehlení si nachystejte vrstvy: látka s kytkou lícem nahoru, spodní látka lícem dolů a výztuha. Vše sešijte, na rovné straně nechte cca 10 cm na protočení. Než budete protáčet, nastřihněte ještě V-nástřihy v oblé části.
Po protočení díru v ruce zašijte, celou prostírku vyžehlete a prošijte asi 1 cm od kraje.
Krásný víkend
Lenka