K ušití téhle prostírky mě inspirovala výšivka, kterou jsem našla v paměti nového
šicího a vyšívacího stroje Brother NV 2600.
Je přímo ve stroji a krásných redworkových výšivek je tam víc, určitě vám časem ještě nějaké ukážu.
Postup:
Začněte vyšitím výšivky. Ustřihněte si obdélník látky o něco větší, než plánujete prostírku a vyšijte na něj vybranou výšivku.
Na redwork se mi nejvíc osvědčil trhací nažehlovací materiál, který se po vyšití odtrhne. Je důležité, aby podklad byl větší než rámeček a při vyšívání látku zpevnil. Redwork je za chviličku vyšitý.
Po vyšití trhací papír jednoduše opatrně vyškubete.
A jde se quiltovat. Protože jsem stále měla doma na zkoušení Brother NV 2600, pustila jsem se do quiltování s ním :) Má v základní výbavě kovovou otevřenou quiltovací patku a speciální nastavení přímo ve stroji - stačí si kliknout na ikonku "volného pohybu" a stroj všechno ostatní nastaví sám. Šlo to opravdu krásně a to opravdu nemám natrénováno.
Látku jsem poprvé na termolín nešpendlila, ale stříkla jsem to sublimačním textilním lepidlem. Stačilo opravdu jen malinko.
TIP: nakreslete si na látku budoucí obdélník, nejde quiltovat až do krajíčku a vy budete potřebovat nakonec prostírku oříznout do přesného obdélníku. Přiznám se, že to jsem si uvědomila až když už bylo hotovo.
Doporučuju si na quiltování dokoupit rozšiřující stolek pro Brother NV 2600, 1100, 1300. Šicí plocha se výrazně zvětší a jako bonus můžete do spodní části stolku krásně zacvaknout kolenní páku :) - drobnost, ale potěší :) Proquiltovaný díl je třeba seříznout do přesného obdélníku.
Prostírku můžete došít třeba "obálkovou metodou" - jak já tomu pracovně říkám. Řekněte si, jak široký lem chcete. Potom si spodní látku střihněte tak, aby na každé straně byla o dva rozměry lemu větší. My jsme dávali 2 cm na každou stranu - rozměrově tedy o 4 cm širší i delší.
Na spodním dílu si dvakrát sežehlete šířku lemu - tzn. zažehlujete dvakrát, pokaždé o šířku lemu. Teď krásně vidíte na zažehlených hranách kde bude všita horní část a všechny rohy si řízněte na šířku švu od rohu.
Všechny čtyři rohy sešijte v místě zapíchnutého špendlíku po první sežehlenou hranu. Krajní sežehlenou hranu můžete také složit a sešít to už složené.
A přichází kouzlo - pokud máte rožky dobře odšité, můžete spodní díl složit a zažehlit do takového řekněme rámečku na obrázek. Do něj pak vložíte horní díl.
Sešpendlete a prošijte přes obálku v krajíčku.
Krásný den
Lenka