Taky máte doma pár jednobarevných triček, které by si zasloužily trochu vylepšit? Dneska vám ukážeme, jak jsme si hráli a jak nám řezací plotr vyřezal spoustu šablon na barvení textilu.
Použité vyřezávací šablony:
Postup:
Na plotru si vyřežte šablonu na barvení. Já nejraději používám zbytky vinylové samolepící folie nebo levnější transferovou folii. Obě jsou lehce lepící a tak k látce krásně přilnou a barva mi nepodtéká pod šablonou. Jejich nevýhodou oproti třeba školní folii zase je, že jsou měkčí, takže u složitějších tvarů je potřeba si s nalepováním šablony na tričko trochu pohrát a udělat to opatrně.
Řezali jsme tentokrát na plotru Silhouette Cameo (už není v prodeji), který pro řezání fólií nepotřebuje podložku a ovládání funguje pouze přes počítač.
Po vyřezání fólie sloupněte kousky, které do vzoru a do šablony nepatří.
POZOR: na barvení textilu si vybírejte šablony, které se nerozpadnou - tzn. i po vyřezání drží vcelku.
Dál budete potřebovat barvu na textil a igelit. Barvenou látku je totiž vždy potřeba podložit z rubu igelitem, aby barva neprotekla až na stůl. Barev na textil je mnoho druhů. Pokud máte ty řidší, které víc tečou, tak budete potřebovat houbičku ze které si odstřihnete čtvereček asi 1,5 x 1,5 cm velký.
Vinylovou šablonu si nalepte na látku - my jsme jako první (testovací) kousek vzali riflovinu, ze které si někdy ušiju taštičku. Ze spodu látky dejte igelit a můžete začít barvit.
Řidší barvy na textil můžete tupovat ustřiženým kouskem houbičky. Barvu naberte z lahvičky štětcem a naneste ji na houbičku. Houbičkou potom tupujte látku přes šablonu. Čím hustší barva je, tím hůř se tupuje a je potřeba víc barvy. Proto tuhle techniku upřednostňujeme u řídkých barev.
Zlatá barva, kterou jsme měli k dispozici byla hustá hodně, takže po chvilce jsme přešli na způsob přímého nanášení barvy štětcem na látku. Vytvoří to spojitou vrstvu místo tečkovaných efektů.
Než skončíte, tak důkladně zkontrolujte, jestli máte nabarvené všechny části šablonky. Barvu nechte zavadnout a teprve potom z ní sloupněte vinylovou šablonu. Potom nechte látku doschnout a po zaschnutí většinou barva na textil chce zafixovat žehličkou - to už se dočtete přímo na návodu u vaší barvy.
Na další barvení jsem si už vzala svoje černé tričko. Je z jemné pružné bavlny. Doporučím vám tyhle materiály před barvením podžehlit trhacím nažehlovacím papírem, který používáme i pro vyšívání. Je to z jednoho jednoduchého důvodu - tričko přestane pružit a líp se na něj pak lepí šablonka. Také to chce pořádně si rozmyslet, kam obrázek na tričku chcete.
Stříbrnou barvu jsem zase nanášela štětcem. Musím přiznat, že bývala mohla šablona přijít o kousek výš. Příště budu moudřejší :)
Naší Janičce jsem vyřezala šablonu koníka - tentokrát ne z vinylu, ale z přenášecí transferové fólie, která je levnější :) Tričko si barvila Janička sama stříbrnou barvou, ale ještě ho nemám vyfocené po dokončení
No a náš Kuba samozřejmě nemohl zůstat pozadu. Koupila jsem mu za 30,- Kč tričko a on si na něj sám natupoval houbičkou delfíny. Tahle šablonka není v celku - delfíni se musí dolepovat samostatně, ale tričko se stalo jedním z Kubových oblíbených :)
Vzal si ho i k moři a opravdu mu to tam slušelo :) Synek je pyšný na to, že si ho sám vytvořil a za ty peníze těch triček asi na příští sezónu uděláme víc :)
Krásný den
Lenka