Snad každý z nás, kdo máme doma vyšívací stroj, někdy vyšíval na trička. A přitom některé z nich putovaly do koše. Proč? A jak to vyřešit?
Byla bych moc ráda, kdyby se tento článek stal diskusí, kdyby každý z vás přispěl svou zkušeností a svými znalostmi, abychom se navzájem naučili něco nového.
Ozdobit výšivkou levné jednobarevné tričko, to určitě napadne každého, kdo o vyšívacím stroji přemýšlí. Já vám teď napíšu základní postup jak na to a svoje zkušenosti.
Použité výšivky
Základní postup:
Nejprve musíte tričko vyztužit. Nejde s úspěchem vyšívat přímo na měkkou a pružnou tričkovinu. Nemám úplně dobré zkušenosti ani s nelepicím podkladem - látka na něm pruží a "utíká" před jehlou, pak se tvoří boule a materiál se po vyšití vlní. Takže určitě doporučuju použít nažehlovací podkladový materiál a pokud je gramáž trička malá, nebo je výšivka hustá, je lepší pod to dát ještě jednu vrstvu netkaného podkladového materiálu.
Tričko obraťte do rubu, vyžehlete. Nažehlovací podkladový materiál si střihněte na každé straně aspoň o 2-4 cm větší než rámeček. Nažehlete ho na tričko na místo, kde výšivku plánujete. POZOR: žehlíte z rubu, takže vlevo bude vpravo :)
Máte-li čas, zase nechte vychladnout a potom triko obraťte zpátky do lícu.
Upněte vyšívací rámeček - spodní část dáte dovnitř trika, horní na něj shora zaklapnete.
Tričko s rámečkem (nebo rámeček s tričkem :)) dáme do stroje. Teď je nejdůležitější triko správně kolem rámečku omotat, aby pod rámečkem nebyla žádná látka, která tam nepatří a která by se vám mohla přišít kam nemá. Takže omotat, můžete to zakolíčkovat třeba kolíčky na prádlo nebo jinými šicími svorkami.
Abyste z tohoto projektu měli také nějakou hezkou výšivku, dala jsem tam fungl novou. Je ke stažení ve dvou velikostech (a omlouvám se holkám s malýma rámečkama, ani jedna z nich není 10x10). Je to proto, že by v takhle malé velikosti už nevypadala hezky. Snažila jsem se velikost přizpůsobit obvyklým rozměrům těch větších rámečků a proto je výšivka hezčí, když se vyšije na tričko s rámečkem našikmo, jak to vidíte na fotce.
Právě proto, abych velikost výšivky mohla napasovat na "většinu z vás", prosím vás - vyplňte si ve svém profilu jaký máte stroj a jakou velikost rámečku. Budeme pak moci dělat víc výšivek právě vám na míru :).
Červené tričko je hotové. Byla to dětská velikost 136 a rámeček Brother 13x18 cm. Teď ještě černé triko pro maminku a rámeček Brother 16x26 cm. Zase uložíme našikmo, jak vidíte, tak při umisťování si pomáhám i průhlednou folií, kterou byste u rámečku měli mít taky, a na které vidíte odkud kam sahá velikost samotné výšivky. To mi pomohlo dostat horní část výšivky pokud možno doprostřed.
A zase dáme do stroje a hlídáme jestli někde něco nečouhá a nechce se přišít kam nemá. Někdo z vás na tohle určitě musí mít lepší fintu než já - poraďte!
Je vyšito a vy konečně vidíte podkladový materiál na rubu trička, který jsem před vyšíváním zapomněla vyfotit. Je to bílý trhací nažehlovací textilní papír. Trhací u podkladovek znamená, že jdou odtrhnout. Pokud by trhací nebyl, odstřihával by se nůžkami. Není třeba ho vyškubávat celý, stačí po obvodu. Trhejte opatrně, abyste nenatáhli triko.
Ještě poznámka ohledně výběru výšivky: na trička a pružné materiály se víc hodí výšivky, které nejsou ve velkých hustých plochách a které dělají po vyšití tvrdou placku. Existuje i materiál pro alergiky, který se nažehlí zevnitř na výšivku a tvoří měkkou vrstvu, díky které nemůže citlivou kůži dráždit jediná nitka. Hodně se to používá u výšivek metalickou nití. Najdete ho u nás na eshopu zde: Ochranná nažehlovací textilie
Nebojte se toho. Vždycky můžete začít na starých tričkách, ve kterých už nikdo nechodí (jenom si neberte ty extra vytahané - čím větší gramáž tím líp). Můžete na trička vyšívat aplikace nebo klidně i křížkovou výšivku - viz. Marylin :)
Pro jistotu ještě na závěr zopakuju hlavní myšlenku tohoto článku:
Byla bych moc ráda, kdyby se tento článek stal diskusí, kdyby každý z vás přispěl svou zkušeností a svými znalostmi a dotazy, abychom se navzájem naučili něco nového.
Krásný den
Lenka