Našívané aplikace jsou moje veliká láska. A když si můžu dílky vyřezat na plotru, je to tím jednodušší. A my vám dnes ukážeme, jak na to!
Použité vyřezávací šablony:
- šablona z plotru ScanNCut SDX 1250
Postup:
Na dnešní projekt si nachystejte různé látky, papír na podhrnutí látky, jehlu a nit, řezací plotr, k němu rotační nůž a mizící pera s držákem pro pera a popřípadě kovovou špachtli a žehličku.
Jako první si v plotru, my jsme dnes pracovaly s řezacím plotrem značky Brother ScanNCut řady SDX, vyberte vzor, nastavte si jeho hotovou velikost, v našem případě jsme si vybraly kytičku, její výsledná velikost bude 220 mm x 220 mm. Plotr vám vygeneruje jednotlivé dílky, které můžete postupně řezat po "vrstvách" (A, B, C, ...). Navíc plotr sám automaticky nastaví počet i velikost jednotlivých dílků.
Jako první budeme řezat okvětní lístky - tato vrstva je značená pod písmenem A. Kytičku řežeme jako aplikaci, proto potřebujeme nastavit přídavek na šev, ten se nastavuje v editaci vzoru. Pokud chcete přídavek na šev nastavit u vícero vzorů najednou, označte si všechny vzory - viz foto, pak je v Object edit seskupte a následně klepněte na tlačítko pro nastavení přídavku na šev - opět viz foto.
U podhrnutých aplikací já osobně dávám víc, klidně 1 cm, aby se látka dobře podhrnovala. My jsme daly původně míň a byla to chyba posléze při manipulaci.
Látky si postupně lepte na podložku, vždy si ji naskenujte a umístěte si dílky přímo na látky, které chcete použít. Využijete tak každý malý dílek. My jsme použily předřezané kousky látek, takže jsme si je vyskládaly na podložku vedle sebe a řezaly jsme víc dílků zároveň. Abychom si ještě víc zjednodušily práci, na látku jsme si nakreslily i čistou míru mizící fixou a teprve potom jsme řezaly.
Pro stejný postup jako my, lepte látku rubem nahoru, abyste na rubu měly nakreslené přesné čáry. Pro plotr jsou nejlepší originální mizící pera, kdy fialové mizí samo (pozor ale na žehlení) a modré zmizí po kontaktu s vodou. Pro tato pera potřebujete také originální držák pro pera.
Nebo můžete použít univerzální držák pro pera a do něj dát nějakou svoji oblíbenou mizící fixu.
Jakmile budete mít vybraný vzor a nastavený přídavek na šev, a látku nalepenou na extrémně lepící mezipodložce NSS 30 (růžové), v případě, že řežete s rotačním kolečkem, postačí vám nižší lepivost - středně lepící mezipodložka NSS 20 (modrá), vyberte kreslení (draw), případně upravte jeho nastavení. Když jsme kreslily na látku mizícím perem, látka pod perem ujížděla a shrnovala se na středně lepící mezipodložce NSS 20 (modré), proto jsme nakonec látku nalepily na extrémně lepící mezipodložku NSS 30 (růžovou) a upravily rychlost (speed) a přítlak (pressure). Pak můžete spustit kreslení. Jakmile plotr dokreslí okvětní lístky, nechejte látku nalepenou na podložce, pouze vyměňte nástroj v plotru za nůž, zvolte řezání (cut), nastavte řez plotru pro váš materiál. My jsme řezaly za pomocí rotačního nože, který je přímo určený na látku, proto jsme nastavily přítlak řezu (pressure) na hodnotu -1 a spusťte řez. Po dokončení řezu odlepte zbytek látky i vyřezané lístky z podložky.
Protože budeme dělat našívané aplikace, vyřežeme si dílky ještě z papíru. Ten budeme potom používat k sežehlování přídavků dovnitř. Papír potřebujeme v čisté míře - tzn. bez přídavku na šev. Přídavek na šev vypnete tak, že se vrátíte šipkou zpět na předchozí krok a v editaci opět označíte všechny objekty, v Object edit je seskupíte a vypnete u nich přídavek na šev. Viz foto.
Pak vyměňte rotační nůž za nůž univezální automatický (černý) - protože rotační kolečko není určené na papír. Papír nalepte na nízko lepící mezipodložku NSS 10 (zelenou), nastavte řez pro váš materiál, my jsme používaly papír gramáž asi 200, proto jsme nastavily přítlak (pressure) na hodnotu -1. A můžete spustit řez. Jakmile bude papír vyřezaný, můžete odebrat výřezky za pomocí špachtle.
Po dokončení řezu se vás plotr zeptá, zda chcete ukončit řezání nebo chcete vybrat další "vrstvu" - zvolte tuto možnost a vyberte další vrstvu. Pak postupujte stejně jako s okvětními lístky i s dalšími vrstvami - A, B, ...
Teď už máte všechno vyřezané. Mohli bychom dílky jenom sežehlit kolem připravených papírových šablonek, ale šlo mi to dost špatně, to zapříčinil malý přídavek na šev, jak jsme již zmiňovaly.
Proto jsem si každý dílek poctivě nastehovala v přídavku jehlou a nití a stáhla kolem papírové šablony. Potom už to jde sežehlit krásně. Po sežehlení nezapomeňte papír vytáhnout.
Připravené dílky si naskládejte do výsledného tvaru (já jsem nakonec stejně ještě některé barvičky přehodila) a skrytým stehem ručně přišila na látku.
Někdy příště si s touhle aplikací ještě budu hrát na vyšíváku a zkusím ji proquiltovat okolo vzoru. Co na ni říkáte? Plotr je v patchworkových aplikacích opravdu úžasný pomocník.