Už dlouho chci zkusit volné quiltování. Jenže jak si ten vzor překreslit na látku. Uznáte, že když mám doma plotr, tak překreslovat to proti světlu se mi opravdu nechtělo :) Vytiskla jsem si pár šablon a šla jsem zkoušet, co Brother ScanNCut CM 840 umí.
Jenom než začnem - prosím neděste se, že fotky obrazovky plotru vypadají, jako bychom doma zhasli. Fotila jsem je s jiným nastavením foťáku, abyste na display dobře viděli. :)
Postup:
Začla jsem tím, že jsem si vytiskla šablonku z kurzu. Její autorkou je Ivanka - Bellet pro kurz na webu Marina Quilt. Podobné šablony určitě najdete na webu. Vytiskla jsem ji na klasický kancelářský papír a nalepila jsem na nízko lepivou podložku - je celá modrá. Podložku jsem vložila do plotru.
Vytisknutý vzor chceme naskenovat a vytvořit z něj kreslící šablonu. Postup je následující:
- na výchozí obrazovce zvolíte Scan
- Scan to Cut data
Teď plotr spustí skenování (Scanning) a poté rozpoznávání (Recognizing).
Vzor se vám objeví na obrazovce plotru. Ze tří možností, jak vytvořit výřez, zvolte zvýrazněnou - je pro kreslení nejlepší. Poté pomocí červených šipek omezte aktivní oblast pouze na část, která vás zajímá.
Výřez je připravený, dejte Save a uložte ho. Já jsem ukládala do paměti plotru. Plotr každý takto vytvořený výřez pojmenuje a uloží do paměti. Zatím nemusíte říkat, jestli budete řezat nebo kreslit, je to jedno.
Nyní dávejte pozor. Plotr neumí ve skenovacím režimu vytvořený výřez přímo použít. Editační mód umožňuje pouze uložit šablonu do paměti a pokud s touto šablonou chcete dále pracovat, musíte ji vytáhnout z paměti. Takže klikněte na tlačítko Domů - domeček a vraťte se na úvodní rozcestník a zvolte tentokrát Vzor - Pattern.
Když kliknete nahoře na ikonku Saved data - tzn. uložené vzory, můžete si vybrat opět klasicky, jestli chcete prohledat paměť plotru nebo USB flash disk. Šablonu pro kreslení si najděte a otevřete ji.
Teď už fungujete v klasickém režimu, kdy můžete šablonu na ploše přesouvat a měnit její velikost. Někdy se vám šablona udělá jako jedna křivka, já ji ale mám ve více kouscích. Je to dáno složitostí vzoru.
Jak sloučit kousky vzoru k sobě?
Klikněte na ikonku vlevo nahoře. Dostanete se do editace vzoru. Zde klikněte na vyznačený červený proužek čtverců. Tato ikonka slouží pro označení více dílů. Další obrazovka se vás zeptá, jestli chcete označovat díly postupně nebo komplet všechny. Vyberte všechny a dejte OK.
Seskupení dílků
Takto označenými dílky můžete dohromady hýbat. Je ještě lepší je rovnou seskupit. Na to nyní slouží označená ikonka hned vedle tlačítka OK. Plotr se vás zeptá, zda jste si jistí a že operace je nevratná. Dejte OK. (Operace je vratná tím způsobem, že v šabloně v paměti se to nezmění, měníte pouze aktivní kopii šablony na ploše obrazovky.)
Nyní je již vzor sloučený a můžeme jím libovolně hýbat a také měnit jeho velikost. Já jsem vzor přesunula do středu podložky a dala jsem ho nakreslit.
Poprvé si vzor vždy nechte raději nakreslit na papír - uvidíte, zda je v pořádku a otestujete kreslení. Na látku můžete kreslit hned po téhle zkoušce.
Takto vypadá dvojice - černý je z tiskárny, modrý z plotru. Takto můžete jakýkoliv vzor překreslit na materiál, který do tiskárny nedostanete - tzn. na látku (ideální v kombinaci s mizícími fixami, které Brother má), nebo třeba na kůži, koženku, ...
Věřím, že využití najdete.
Kreslit umí i plotry Silhouette, ale vzor si musíte vytvořit v programu v počítači.
Teď pro vás mám hádanku - najděte jeden rozdíl.
Napovím vám - chybí tam jedna čárka. Plotry Brother při rozpoznávání nabízejí jako výchozí možnost smazat všechny dílky menší než 5 mm, což je právě ta chybějící čárka. Ta mi tam při prvním pokusu kreslení chyběla. Dá se to upravit v nastavení - ukážeme si dál u překreslování dalších motivů.
Jako další jsem zkoušela nakreslit obrázek podle vzoru výšivky. Znáte to - rámečky jsou malé a člověk by si to i nakreslil větší a volně proquiltoval. Tyhle tulipánky patří k mým nejoblíbenějším quiltovacím vzorům. Schválně jsem vytiskla obrázek poměrně špatné kvality. Vidíte, že tisk vypadá hrozně. Odrazilo se to potom u kresby z plotru v tom, že je malinko kostrbatá, ale šít se podle ní pořád bude krásně.
Další fantastickou vlastností tohoto překreslování je, že si můžete vzor zvětšit nebo zmenšit přesně na požadovanou míru. Plotr to udělá za vás.
Dělá se to takto: klikněte na ikonku změny velikosti. Potom můžete nastavit zvětšení nebo zmenšení.
Překreslovat můžete i vzory na ruční vyšívání. Na tomto vzoru vám ukážu, jak se dá ovlivnit, co vám plotr nakreslí a co ne. Ještě ve skenovacím módu než šablonu uložíte klikněte na barevnou škálu. Znázorňuje velikost dílků, která plotr zajímá. Zde si potom můžete dát úroveň rozlišení, kterou plotr rozpoznává. Podobně druhá ikonka - Delete size - maže dílky menší než... tady se dá snížit velikost mazaných dílků, která je ve výchozí hodnotě 5 mm což je docela dost na tyhle konkrétní kresby.
Takto potom vypadá ta změna parametrů v praxi. U výchozí hodnoty byl obrázek překreslený bez těch čar pod 5 mm velikosti. Oči teda odmítl rozpoznat i při detailnějším nastavení, ale to ještě dopilujeme :)
Tak - kresby máme natrénované na papír a jde se řádit na látku. S výhodou zde můžete využít mizící fixy, které jsou součástí balení. Jedna je mizící vodou a druhá sublimační (vzduchem).
Při kreslení na látku, pokud neřežete, stačí standardní podložka.
Tahle vypadá vzor překreslený na látku.
Mizící fixu jsem použila vypratelnou (na fotkách má tyrkysovou barvu). Některé látky jsem kreslila normální modrou fixou, protože si je budu brát jako vzorky na výstavy takže nechci, aby mi ta kresba časem zmizela.
Pozn: to, co vypadá, jako když fixa vynechává, je bílý tisk na látce. V těchto místech barva fixy nechytla.
Nakresleno bychom měli, jde se prošívat a vyšívat.
Prošívání podle nakresleného vzoru už je pak legrace.
Zbývá látku namočit a fixu vyprat.
Krásný den
Lenka