VIP přístup pro naše zákazníky: LOGO NEJ Šicí stroje
s nákupem stroje na www.nej-sici-stroje.cz získáte:
tisíce výšivek a řezacích šablon i pro komerční využití, nadstandardní podporu a další VIP služby

Řezací plotry Brother ScanNCut - řezání filcu a plsti

Někdo tomu říká filc, někdo plsť. Jestli je mezi tím nějaký rozdíl upřímně řečeno nevím. Každopádně ještě víc, než názvů je různých výrobců, gramáží a barev. Dneska si povíme, jak na ně.

Byl by to býval jenom suchý výčet toho jak plsť vyřezat, nemít Jamalu, která z vyřezané plsti vykouzlila s pomocí Berniny Aurory a zatkávacího nástavce něco krásného a kulturního. Jani děkuju! Vyřezané okvětní lístky jsou vystínované zatkanou vlnou a celá kytka je ozdobně obšitá.

Řezací plotry Brother ScanNCut - řezání filcu a plsti

Plsť o menší výšce cca do 1 mm vám vyřeže i řezací plotr Silhouette.
Řezací plotry Brother ScanNCut mají nůž pro hluboký řez, se kterým se vaše možnosti výrazně rozšíří.

Řezání filcu a plsti:

Největší oříšek na řezání plsti je najít správné nastavení stroje právě pro váš druh. Plstí a filců je totiž nepřeberné množství co do kvality a gramáže. Prvním krokem by mělo být zjištění, jak moc plsť pouští chlupy. To uděláte obtisknutím kousku plsti na rožek řezací podložky. Vidíte, že naše plsť chlupy pouštěla.

existuje spousta různých výrobců, gramáží a barev Prvním krokem by mělo být zjištění, jak moc plsť pouští chlupy.

V návodu k plotrům Brother ScanNCut je uvedeno, že plsť by se před řezáním měla podžehlit jejich originální oboustranně nažehlovací fixační mřížkou - je podobná české pavučince, ale kvalitnější (a taky dražší). Myslím, že je to právě proto, aby nepustila chlupy na podložku.
Jsem sama zvědavá, s jakými nápady přijdete vy. My jsme nakonec filc nalepili textilním sublimačním lepidlem na textilní papír, který běžně používáme jako podklad pro vyšívání. Lepidlo jsme na novinách nastříkali na textilní papír a na to jsme přitlačili filc.

na papír nastříkejte lepidlo přilepte filc

Filc jsme pak lepili papírovou stranou na řezací podložku. Zkoušela jsem to i na nažehlovací papír a ten mi dost dobře nedržel.
V plotru jsem vybrala vzor chrpy a začla jsem rovnat vzory lístků na podložku. Abych viděla, kde na podložce přesně mám filc, nechala jsem podložku naskenovat do pozadí.

Filc jsme  lepili papírovou stranou na řezací podložku. V plotru jsem vybrala vzor chrpy a začla jsem rovnat vzory lístků na podložku. Abych viděla, kde na podložce přesně mám filc, nechala jsem podložku naskenovat do pozadí. nastavení plotru

Líp je to skenování podložky vidět na další fotce, kde už mám z jiného listu filcu vyřízlý jeden tvar a zbytek je ještě v celku. Krásně vidíte, jak se té díře můžete elegantně vyhnout. Je lepší neřezat až do krajů, tam by se filc mohl odlepovat a hrnout.

Abych viděla, kde na podložce přesně mám filc, nechala jsem podložku naskenovat do pozadí. Abych viděla, kde na podložce přesně mám filc, nechala jsem podložku naskenovat do pozadí. Je lepší neřezat až do krajů, tam by se filc mohl odlepovat a hrnout.

Nastavení podle typu filcu, plsti:

Pro filc doporučuju vždy používat fialový nůž pro hluboký řez.

1 mm silná plsť z Fleru - nejtenčí z testovaných vzorků - je měkká, hodně pouští chlupy. Doporučuju něčím podlepit, abyste si chlupy nezašpinili podložku, v nastavení plotru doporučuju
Cut Speed: 2 - snížit rychlost řezání
Cut Pressure: 2 - zvýšit přítlak řezu.
Hloubka nože cca 4.

nastavení plotru tenká plsť hloubka nože 4

Emblémový filc 1 mm - vysoce pevný a kvalitní emblémový filc určený pro vyšívání nášivek. Tento filc prakticky vůbec nepouští chlupy, šel by tedy řezat přímo na řezací podložce.
V nastavení plotru doporučuju
Cut Speed: 2 - snížit rychlost řezání
Cut Pressure: 4 - zvýšit přítlak řezu.
Hloubka nože cca 7,5.

Je lepší neřezat až do krajů, tam by se filc mohl odlepovat a hrnout. Fialový nůž na hloubku 7,5

2 mm pevný filc - tento šedý filc je opravdu už hodně tvrdý a pevný, přesto trochu pouštěl chlupy. Takže ho chce něčím podlepit.
V nastavení plotru doporučuju
Cut Speed: 1 - snížit rychlost řezání
Cut Pressure: 9 - zvýšit přítlak řezu.
Hloubka nože cca 11.

nastavení plotru Nůž na hloubku 11 2 mm pevný filc

Ještě jsem z toho nejtenčího vyřezávala žluté kytky. Podložku jsem skenovala po první kytce i s nevydloubanými dírami a přesto ty řezy byly na skenu rozpoznatelné a mohla jsem dál sázet další okvětní lístky na tentýž list.

květ v paměti stroje květ v paměti stroje vyřezané okvětní lístky

Vyřezané kousky plsti určitě můžete použít na tisíc způsobů - zatkat je, použít jako dekorace, využít toho, že se netřepí a udělat z nich co vás jen napadne.

Vyřezané kousky plsti určitě můžete použít na tisíc způsobů

Moc se na vaše výtvory těším!
Lenka

NOVINKA: videonávod jak řezat filc:
Vaše komentáře k projektu

Číst a psát komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé. >> registrovat >>

Další nápady, návody, projekty:

Řezací plotry Brother - videa o řezání látky
Řezací plotry Brother - videa o řezání látky
Druhý díl komentovaných videí k řezacím plotrům Brother ScanNCut - tentokrát použití látky.
shlédnuto: 6616x,
komentářů: 0

Redwork - kapsář do kuchyně
Redwork - kapsář do kuchyně
Kapsář do kuchyně, do kterého můžete přehledně uspořádat například pečící papír a podobné ruličky čehokoliv potřebujete.
shlédnuto: 7591x,
komentářů: 9

Řezací plotry Brother - videa
Řezací plotry Brother - videa
Po spoustě dotazů na plotr vám dnes přinášíme komentovaná videa
shlédnuto: 6238x,
komentářů: 0

Řezací plotr Cameo - razítka
Řezací plotr Cameo - razítka
Novinka pro plotry Silhouette - razítkovací materiál
shlédnuto: 5504x,
komentářů: 3


  Šicí stroje JANOME   Šicí stroje LADA   Šicí stroje Merrylock   Šicí stroje BROTHER   Šicí stroje BERNINA   Šicí stroje VERONICA   Šicí stroje PFAFF   Šicí stroje JUKI
VYŠÍVÁNÍ VYŘEZÁVÁNÍ PROJEKTY NOVINKY KDE NAKUPOVAT Vyšívací stroje Příslušenství pro vyšívání Řezací plotry Příslušenství pro vyřezávání NEJ Šicí stroje O NÁS DOTAZY O VYŠÍVÁNÍ
lenka@nej-sici-stroje.cz
DOPORUČUJEME
Moje Galanterka
Látky Gábinka.cz
šicí stroje
Jitka Mrázková
Na těchto internetových stránkách pro vás přinášíme pracovní postupy, projekty, výšivky, vyšívací vzory a mnoho dalších podnětů pro vaši kreativní tvorbu. Vyšívací vzory vycházejí od nás samotných, našich klientů a licencovaných knihoven, děkujeme vám všem za vaši spolupráci. Práva užití náleží vlastníkům projektů, vzorů, výšivek, šablon, vybrané design vzory Graphics Factory.com. Kopírování a další šíření obsahu těchto internetových stánek je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno. Celý portál je financován z prodejů NEJ Šicí stroje - děkujeme za vaši podporu. Copyright NEJ Šicí stroje 2008-2024.