Někdo tomu říká filc, někdo plsť. Jestli je mezi tím nějaký rozdíl upřímně řečeno nevím. Každopádně ještě víc, než názvů je různých výrobců, gramáží a barev. Dneska si povíme, jak na ně.
Byl by to býval jenom suchý výčet toho jak plsť vyřezat, nemít Jamalu, která z vyřezané plsti vykouzlila s pomocí Berniny Aurory a zatkávacího nástavce něco krásného a kulturního. Jani děkuju! Vyřezané okvětní lístky jsou vystínované zatkanou vlnou a celá kytka je ozdobně obšitá.
Plsť o menší výšce cca do 1 mm vám vyřeže i řezací plotr Silhouette.
Řezací plotry Brother ScanNCut mají nůž pro hluboký řez, se kterým se vaše možnosti výrazně rozšíří.
Řezání filcu a plsti:
Největší oříšek na řezání plsti je najít správné nastavení stroje právě pro váš druh. Plstí a filců je totiž nepřeberné množství co do kvality a gramáže. Prvním krokem by mělo být zjištění, jak moc plsť pouští chlupy. To uděláte obtisknutím kousku plsti na rožek řezací podložky. Vidíte, že naše plsť chlupy pouštěla.
V návodu k plotrům Brother ScanNCut je uvedeno, že plsť by se před řezáním měla podžehlit jejich originální oboustranně nažehlovací fixační mřížkou - je podobná české pavučince, ale kvalitnější (a taky dražší). Myslím, že je to právě proto, aby nepustila chlupy na podložku.
Jsem sama zvědavá, s jakými nápady přijdete vy. My jsme nakonec filc nalepili textilním sublimačním lepidlem na textilní papír, který běžně používáme jako podklad pro vyšívání. Lepidlo jsme na novinách nastříkali na textilní papír a na to jsme přitlačili filc.
Filc jsme pak lepili papírovou stranou na řezací podložku. Zkoušela jsem to i na nažehlovací papír a ten mi dost dobře nedržel.
V plotru jsem vybrala vzor chrpy a začla jsem rovnat vzory lístků na podložku. Abych viděla, kde na podložce přesně mám filc, nechala jsem podložku naskenovat do pozadí.
Líp je to skenování podložky vidět na další fotce, kde už mám z jiného listu filcu vyřízlý jeden tvar a zbytek je ještě v celku. Krásně vidíte, jak se té díře můžete elegantně vyhnout. Je lepší neřezat až do krajů, tam by se filc mohl odlepovat a hrnout.
Pro filc doporučuju vždy používat fialový nůž pro hluboký řez.
1 mm silná plsť z Fleru - nejtenčí z testovaných vzorků - je měkká, hodně pouští chlupy. Doporučuju něčím podlepit, abyste si chlupy nezašpinili podložku, v nastavení plotru doporučuju
Cut Speed: 2 - snížit rychlost řezání
Cut Pressure: 2 - zvýšit přítlak řezu.
Hloubka nože cca 4.
Emblémový filc 1 mm - vysoce pevný a kvalitní emblémový filc určený pro vyšívání nášivek. Tento filc prakticky vůbec nepouští chlupy, šel by tedy řezat přímo na řezací podložce.
V nastavení plotru doporučuju
Cut Speed: 2 - snížit rychlost řezání
Cut Pressure: 4 - zvýšit přítlak řezu.
Hloubka nože cca 7,5.
2 mm pevný filc - tento šedý filc je opravdu už hodně tvrdý a pevný, přesto trochu pouštěl chlupy. Takže ho chce něčím podlepit.
V nastavení plotru doporučuju
Cut Speed: 1 - snížit rychlost řezání
Cut Pressure: 9 - zvýšit přítlak řezu.
Hloubka nože cca 11.
Ještě jsem z toho nejtenčího vyřezávala žluté kytky. Podložku jsem skenovala po první kytce i s nevydloubanými dírami a přesto ty řezy byly na skenu rozpoznatelné a mohla jsem dál sázet další okvětní lístky na tentýž list.
Vyřezané kousky plsti určitě můžete použít na tisíc způsobů - zatkat je, použít jako dekorace, využít toho, že se netřepí a udělat z nich co vás jen napadne.
Moc se na vaše výtvory těším!
Lenka
NOVINKA: videonávod jak řezat filc: