Říkala jsem si co udělat za projekt těsně před Vánocemi - buď se vám bude hodit jako dárek na poslední chvíli, nebo můžete pak mezi svátky se svými dětmi ušít novým Barbínám garderóbu. Pokud děti (nebo Barbíny) nemáte, nezoufejte. Dozvíte se také, jak ušít Richelieu motýla, který může létat třeba na vaší halence nebo sukni.
Na tyhle šaty vyšel motýl moc veliký, takže máte na výběr - v jedné výšivce je velký, ve druhé zmenšený.
Použité výšivky
Postup:
Živůtek:
Do vyšívacího rámečku si dejte trhací podkladový materiál. Na živůtek stačí jedna vrstva. Já budu mít černou nit a červenou látku. Bylo by lepší dát černý trhací papír místo bílého, ale dala jsem bílý, abyste to dobře viděly co se bude dít dál.
Ve stroji si zvolte vzor živůtku a dejte vyšít první barvu - černou. Ta vyznačí, kam se bude pokládat látka. Vzor má velikost 5x13 cm a nejde zmenšit pro rámečky 10x10cm, protože by živůtek byl Barbíně malý.
Na rámeček položte látku, ze které chcete živůte ušít. Pokud je mírně naškrobená, není ji třeba nijak fixovat, ale vždycky ji můžete našpendlit nebo přilepit papírovou lepicí páskou. Druhá barva v pořadí - šedá - přišije látku k podkladu. Barvu nitě je dobré zvolit stejnou, jakou budete potom živůtek obšívat dokola.
Nyní vytáhněte rámeček z vyšívacího stroje a látku obstřihněte kolem švu. Záševky u pasu nestříhejte, tam slouží šev k vyznačení, abyste nemusely na látku už nic překreslovat.
Třetí barva v pořadí obšívá živůtek dokola tak, aby se látka netřepila. Je jen na vás, jestli zvolíte barvu podobnou látce, nebo naopak kontrastní.
Motýl se šije jako poslední - čtvrtou barvou. Pokud máte látku s výrazným vzorem, můžete ho už úplně vynechat a máte hotovo už nyní. Já jsem nechala pořád černou nit, protože jsem chtěla, aby šaty měly španělský vzhled.
Je ušito. Uvolněte rámeček a opatrně odtrhněte papír. Zbývá odšít záševky v pase a na vyznačené místo je třeba přišít suchý zip. K tomu se dostaneme hned po ušití sukně.
Pokud máte jako já kombinovaný šicí a vyšívací stroj, přemontujte ho na šicí (nebo si to sešívání nechte, až bude vyšitá i sukně). Jdeme šít. Na živůtku musíte odšít záševky v pase. Kde šít, to máte vyznačeno stehem, ale musíte šít nepatrně za ním. Případně si ten vyznačovací steh vypárejte a šijte podle dírek v látce.
Poslední akce je našít dozadu suchý zip. Živůtek může sloužit i samostatně. My se ale ještě pustíme do sukně, aby byly šaty komplet.
Sukně:
Sukni jsem šila ve velkém rámu 18x30cm, ale zvládnete ji i s menším strojem. Máte k dispozici výšivku dírkovaného lemu ve velikosti 10x10 cm, která se musí třikrát pozicovat za sebe, ale jde to. Motýla taky můžete ušít samostatně - máme ho ve dvou variantách: Motýl Richelieu 1, Motýl Richelieu 2
Do velkého vyšívacího rámu upněte (raději dvojitě) trhací podkladový papír. První barva - černá - vyznačí, kam máte dát látku, resp. kde bude výšivka lemu.
Nyní na vyšívací rámeček dejte látku na sukni a nechte ji přišít.
Rám vyjměte ze stroje a látku obstřihněte co nejblíž švu. Na krajích nechte raděj víc - bude se sešívat. Pokud máte ostré nůžky, můžete vystříhat i slzičky uvnitř. Ale není to nutné, látka tam může klidně zůstat. Zase by bylo lepší volit černou podkladovou textilii, ale takto líp na fotkách vidíte co se dělo :)
Třetí barva obšije obstříhané části hustým entlem a začistí je.
Teď vám ukážu, jak se šijí Richelieu motýli. Je tam oproti vzoru krajkovému jedna barva navíc. Barva, která na látce vyznačí místo, kde máte látku vystřihnout, aby potom motýl trefil naprosto přesně vystřihnuté místo a to vyplnil krajkou.
Vyznačené místo vystřihněte těsně uvnitř kolem švu. Tentokrát už stříháte i podkladovou trhací textilii!
Přes díru položte a našpendlete silnou rozpustnou folii na krajky.
Další barva už je klasická krajková výšivka motýla, které jenom to předchozí vyznačení umožnilo, aby byla vyšitá přímo na látku.
Vyšívání je hotové. Rozpustnou folii opatrně odtrhněte a zbytek rozpusťte ve vodě.
Látku vytáhněte z vyšívacího rámu a opatrně odtrhněte trhací papír.
Sukni potřebujeme nahoře zúžit na velikost živůtku. Začněte tím, že odšijete dva obrovské záševky kolem motýla. Když jsem sukni panence zkoušela, tak jí bylo dírou v motýlovi moc vidět na nohy. To jsem vyřešila našitím černé síťky, která to celé zakryje.
Poslední šev, kterým sukni vzadu sešijete veďte taky šikmo, ale ne až k pasu, budete ještě všívat suchý zip a sukně musí jít obléct.
Sukni jsme hodně zabrali, zbývá nařasit co je ještě navíc, sukni sešít s živůtkem a přišít suchý zip na zapínání. Sešívání jsme vám ukazovali v článku Vyšívané šaty na Barbie, kde se šily takové ty vánoční šaty.
Pak už může panenka vesele vyrazit na rande s Kenem ;)
Krásný den, snad se bude i vašim dětem líbit :)
Lenka