Zatkávání - tzn. vpichování měkkých materiálů do látky pro mě bylo léta technikou, která jsem měla pocit, že je příliš složitá a navíc se dá dělat jenom na Bernině. To se přiznám, že mě vždycky odrazovalo od toho, vyzkoušet ji.
Teď ale firma Merrylock přišla s novinkou - Zatkávací stroj Merrylock SP 1100. Stojí jenom 5500,- (to je téměř totéž, co zatkávací nástavec k Bernině) a díky němu věřím, že se řady zatkávaček výrazně rozšíří :)
Je úplně jedno, co máte doma za stroj, můžete k němu přidat speciální stroj jenom na zatkávání.
Kouzelné je, že stačí vzít staré rifle, měkkou plsť nebo filc, nůžky a za chvíli máte kabelku. Nemusíte se toho vůbec bát - u nás se do zatkávání pustily děti (mají 7 a 9 let). Je to jednodušší než šití a navíc tím člověk získá krásnou průpravu na volné quiltování!
Zatkávat můžete měkké plsti, stínuje se to potom česanou vlnou - Merinem, krásně se dá využít klubko obyčejné vlny (lepší je nějaká chlupatější, třeba i melírovaná nebo nopková).
Tak to je ona - moje nová zatkávací mašinka. Má 5 vpichovacích jehel - nebo teda spíš by se dalo říct bodců, protože ty jehly nemají ouško na nit a nit se tady vůbec nepoužívá. Stoleček je sundávací, stroj má volné rameno, takže se dají zdobit i nohavice nebo rukávy. Dole místo chapače má stroj šuplíček na binec, který při tom zatkávání - nebo dalo by se říct zapichování - vzniká. Nafotila jsem vám to i s chlupama, které v tom šuplíčku jsou po zatkávání.
Jehly jsou zepředu překryté průhledným krytem, který slouží vlastně i jako patka. Pomocí šroubku se dají nastavit tři úrovně výšky toho plastového krytu podle toho, jak vysoký materiál máte. Zepředu stolečku je umístěný praktický šuplíček, který obsahuje příslušenství stroje
- velký šroubovák na zdvíhání a sundávání plastového krytu
- malý černý šroubováček na vyměňování jehel
- náhradní jehly
- štěteček na čištění
Zatkávání:
Dneska začneme taškou za 1,5 hodiny :) Fakt jsme ji měli takhle brzo i s páráním. Potřebujete nohavici ze starých riflí - ideálně pánských, jsou širší. A pak už jenom plsť, nůžky a dobrou náladu.
Z plsti si vystříhejte tvary. Motýlky si sama navrhovala a stříhala naše Janička. Rozhodněte se, jak je na budoucí tašku umístíte. Jenom pozor, abyste si nechali dost místa nahoře i dole - budeme tam potřebovat prostor pro zahýbání asi 3 cm na každé straně.
Když máte umístění motýlků vymyšlené, můžete si ho buď zapamatovat (vyfotit) nebo našpendlit. Zatkávat totiž budeme postupně.
Doporučuju nechat si na látce jenom jeden motiv, který budete zatkávat a zbytek si sundat. Přidáte je později. Na fotce už vidíte prvního zatkaného motýla - filc je v podstatě jehlami propíchaný skrz látku až do rubu a tím na látce drží. Ostatní motýlci teprve čekají.
Další na řadě je bílý motýlek. Můžete vidět, jak ho během chviličky spojíme s látkou. Zatkávali jsme s využitím volného ramene a vidíte, že u nás opravdu zatkávají děti :)
Když máte zatkanou první vrstvu, můžete pokračovat dál a vrstvit barvičky na sebe. Stínovat se dá ještě líp i česanou vlnou, ale tu máme teprve objednanou, takže si zatím musíme vystačit s filcem.
Během několika málo minut máte zatkané všechny vrstvy a motýlci jsou hotoví.
Takhle potom vypadá látka z rubu. Filc nebo vlna se propíchá skrz a v rubu takto vylézá. První fotka je uprostřed tvoření, další jsou pak už na konci zatkávání.
Došití taštičky:
Taštička je schválně došitá tak, aby byla co nejjednodušší a zvládly ji vlastně i děti. Došívali jsme na šicím stroji Brother NV 100. Máte ozdobenou ustřiženou nohavici. Otočte ji do rubu a dole u nezačištěného okraje sešijte a obentlujte.
Odšijte dole rožky. Dolní rožky si složte a odšijte asi 3,5 cm od kraje. Tento krok je nepovinný, ale taštička s ním líp drží tvar.
Dno s odšitím rožků je plastičtější.
Zapínání je na magnet. Je tedy třeba vyřešit jak tam ten magnet upevnit, aby nebyl zvenku vidět. Magnet na střed tašky upevněte úplně nahoru a jakoby do lícu. Potom otočte horní 3 cm tašky dovnitř do rubu a přišijte. Tím se schová jak magnet, tak malinko ochozený spodní lem nohavice.
Na boky tašky přišijte poutka s karabinkou. Potom zbývá už jen najít nebo ušít nějaký popruh.
A slečna může do světa :)
Krásný den
Lenka
PS: děti se mi tu mlátí, kterej bude zatkávat dřív. Tak jestli mě k mašince ti dva pustí, tak příští týden pokračování mých pokusů :)
Musím moc poděkovat Janě - Jamale za rady, tipy a vůbec její cenné podněty, protože ona je v zatkávání výrazně dál než já a moc mi s tím pomohla