Tyhle malé kapsičky na mince mám moc ráda. Vejdou se i do společenské kabelky nebo do kapsy u riflí, když potřebujete s sebou někam málo peněz v malé peněžence :)
Dají se ušít z barevných látek, koženky nebo třeba z umělé kůže, vždycky budou hezké a upotřebíte jich i víc.
Přiznám se, že je hodně používám i na dovolené, kdy potřebuju s sebou tři různé měny - nějaké české koruny na kafe na české benzince, Eura do Rakouska a kuny v Chorvatsku.
Použité výšivky
Postup:
Začneme tvorbou střihu. Připravili jsme pro vás střih ke stažení. Pokud chcete malou mincovku, vytiskněte si střih v původní velikosti (pro kontrolu střih obsahuje měřítko). Střih jsme tvořili tak, že jsme si papír přehnuli napůl, nakreslili jsme tvar mincovky a potom jsme papír přehnuli ještě jednou napůl a obstřihli jsme kolem nakreslené čáry s přídavkem na šev - tím jsme docílili toho, že je střih souměrný. Na šev je už přidáno cca 7 mm, čistou míru vidíte nakreslenou přerušovanou čarou.
Mincovku jsme ozdobili výšivkou - pro tento účel jsem připravila novou výšivku malého motýlka. POZOR: výšivka je vytvořená speciálně pro tuto malou velikost, nebude vypadat hezky, když ji zvětšíte.
Celý projekt jsme šili a vyšívali na šicím a vyšívacím stroji Brother NV 955.
Na mincovku vyberte nějakou málo třepivou látku, ustřihněte si z látky kousek o kousek větší, než je vyšívací rámeček (máme rámeček 10x10 cm) a podložte ji podkladovým materiálem. My jsme použili trhací nažehlovací papír. Na černou by byl lepší černý podklad, ale vzhledem k tomu, že mincovka je dvouvrstvá a máte ji zevnitř ještě vypošívkovanou, tak spodní strana výšivky nebude vidět. POZOR: podkladový materiál musí přesahovat kraj rámečku, nestačí látku podžehlit uprostřed pod výšivkou.
Abyste věděli, kam v rámečku přibližně máte motýlka vyšít, je dobré si do střihu vystřihnout okénko podle čisté míry bez přídavků na šev, když toto okénko na látku přiložíte, můžete si krásně rozmyslet kde by měl být motýl vyšitý. V rámečku 10x10 nemusíte výšivku trefit přesně, stačí přibližně, protože kolem je dost látky navíc. Tato fotka je již po vyšití - ilustrační.
Výšivku v rámečku napozicujte přibližně na místo, kde chcete, aby byla (můžete i zrcadlově převracet nebo otáčet) a vyšijte ji. Vidíte, že tento vyšívací stroj na displayi sice černobíle, ale přeci jenom ukazuje náhled výšivky a vidíte jak motýl vypadá a kde výšivka bude umístěna.
Po vyšití vyjměte látku z vyšívacího rámečku, nažehlovací trhací papír odtrhněte (výšivka ho proseká, takže jde lehce odtrhnout).
Připravte si střih a látku s výšivkou vystřihněte. Okénko uvnitř střihu vám slouží k tomu, abyste viděli přesně, kde výšivka na mincovce po ušití bude umístěna a tomu můžete přizpůsobit i umístění střihu na látku. Pokud je látka příliš měkká a špatně drží tvar, podžehlete ji oděvním vliselínem. Stejný tvar si připravte i z druhé látky určené na vnitřní stranu mincovky. Opět doporučujeme netřepivou, může být i stejná, jako horní.
Pokud jste mincovku vyšívali a máte kombinovaný šicí a vyšívací stroj stejně jako my, nyní jej přeměňte z vyšívacího na šicí stroj. Sundejte vyšívací modul a vyměňte vyšívací patku za šicí rychloupínací systém. Pokud máte doma kedrovací patku, nachystejte si ji, budete ji potřebovat.
Pásek kedru si našpendlete z lícu kolem celého horního dílu mincovky - kraj kedru ke kraji horního dílu a přišijte ho. Drážka kedrovací patky vede šňůrku kedru a jehla tak může šít velice blízko a přesně. Pokud nemáte kedrovací patku, můžete si pomoct patkou na zipy nebo průhlednou patkou na všívání perel. Dá se to šít i klasickou patkou, ale nedostanete se jehlou tak blízko ke kedru.
POZOR: na fotce máme chybu v tom, jak kedr začít a skončit. Původně jsem měla vymyšlené jiné řešení, ale ukázalo se, že lepší bude napojit kedr do "nekonečné" smyčky tak, že začátek a konec přešijete přes sebe do ztracena - viz. následující fotka.
Nyní spojte všechny vrstvy k sobě. Složte horní vrstvu s našitým kedrem a vnitřní podšívku rubem k sobě - lícovými stranami ven. Sešijte je při kraji. Pokud máte materiál třepivý, je dobré ho nyní při kraji dohromady obentlovat. Tím kraje začistíte. Kdybyste podobným stylem šili větší taštičku, šlo by kraje materiálu začistit šikmým proužkem, ale u titěrné mincovky je to celkem dřina. Proto jsme volili málo třepivý materiál :)
Nyní si změřte obvod horní poloviny mincovky a připravte si zip v této délce. Pokud máte nekonečný zip, navlékněte na něj jezdec. Připravte si dva pásky horní látky v rozměru 7x5 cm. Zip si na obou stranách asi 3-4 cm od konce sešijte pevně k sobě, aby se nemohl dál rozepnout. (Zip je ve skutečnosti opravdu černý, ale hodně jsme fotky zesvětlili, aby bylo dobře vidět, kde je šev.)
Na konec zipu našijte krycí látkový proužek. Potřebujete proužek přišít na konec zipu (fotka 1), takže látku přiložte asi 3 cm od kraje zipu na zip rubem nahoru, druhou přečnívající půlku krycího proužku látky přeložte okolo zipu zezadu - zip krycím proužkem obalíte. Látku k zipu přišijte ji asi 1 cm od kraje - v místě, kde je zapíchnutý špendlík.
Za švem zip ustřihněte a látku obraťte do lícu. Totéž udělejte na druhé straně zipu.
Nyní zip našpendlete na horní polovinu mincovky. Je dobré si u zipu i u mincovky vyznačit střed (nejjednodušší je přehnout zip napůl a zapíchnout si špendlík do poloviny, totéž s mincovkou). Potom zip na mincovku našpendlete tak, aby seděl střed na střed. Je dobré začít špendlit od středu ke krajům. Zip našpendlete jezdcem dolů na líc mincovky s kedrem, kraj zipu na kraj mincovky.
Našpendlený zip přišijte.
Po přišití jedné strany zipu zip rozepněte a přišijte ho i k druhé straně mincovky.
Teď už stačí obrátit otevřeným zipem do lícu a máte hotovo.
krásný den
Lenka