Jdu vás zase trošku nalákat na letošní novinku firmy Brother - prošívání bavlnkou - tzv. Bobbin work.
Technika prošívání patchworkových vzorů bavlnkou mě opravdu chytla. Polštář získá zvláštní vintage nádech.
Použité výšivky
Postup:
Na začátku všeho je klasický patchwork - stříháno : světle modrá látka 2x čtverec 6,5x6,5cm, 2x obdélník 16,5x6,5cm, 2x obdélník 21,5x6,5cm a 2x čtverec 7,5x7,5cm.
Střed světlé barvy: čtverec 11,5x11,5cm.
Tmavě modrá 28x trojúhelník ze 14 čtverců o rozměru 7,5x7,5cm, 4x čtverec o rozměru 6,5x6,5cm a z bílé barvy 8x obdélník 16,5x6,5cm a 12x trojúhelníky stříhané ze čtverců o rozměru 7,5x7,5cm.
Tmavě modrá - pásek okolo 2x o rozměru 5x42cm a 2x o rozměru 5x52cm.
Pokud šijete patchwork už dlouho, určitě si dokážete představit spoustu rychlých postupů, jak si práci ulehčit, ale na nastříhaných trojúhelnících je hezky vidět, jak vzor vznikal.
Patchworkový blok je hotový, zbývá obšít dokola tmavou látkou do výsledné velikosti polštáře. Celý blok jsme dali na vatelín a prošili jsme to k sobě z lícu ve švech, které budeme bavlnkou zvýrazňovat.
V tomto okamžiku vždycky zaváhám a říkám si - vždyť je ten polštář krásný i bez toho prošívání, co když ho tím pokazím. Je to, jako když skáčete z mostu, jakmile se odrazíte, není cesta zpět. Ale zatím vždycky jsem takto z krásného vytvořila neobyčejný :)
Bobbin work je technika založená na tom, že silnější bavlnku nemůžete dát nahoru do jehly, kde by se trhala, ale dole v cívkovém pouzdru se s ní dá krásně šít a taky volně quiltovat. Potřebujete na to speciální cívkové pouzdro (které se dá ke strojům Brother řady Innov-IS dokoupit - nejen k vyšívákům), bavlnku si namotáte na cívku spodní nitě a cívkové pouzdro vložíte do stroje. Co se týče nastavení stroje - je potřeba dát napětí horní nitě na maximum, vypnout (nebo nepoužívat) automatický odstřih nitě (pokud ho máte), šít pomaleji.
Všechno se to šije rubem, protože dole je ta hezká bavlnka :) Takže patchwork lícem dolů, vatelín nahoru. Proto jsme také z lícu prošili předtím rovným stehem ve švu pouze v místech, kde budeme u vzoru zdůrazňovat linky. A jde se prošívat :)
Všechny nitky protáhněte do rubu a zavažte na nich uzlíky. S bavlnkou totiž nemůžete zapošívat - nevypadá to hezky.
Nedalo mi to a do středu polštáře jsem ještě stejnou bavlnkou vyšila - tentokrát už ve vyšívacím rámečku - jednu z prošívacích výšivek. Buď si ji nachystáte přímo bez zapošívání, nebo holt zapošití, které stroj udělá, nakonec vypářete, aby byla linka čáry krásně hladká.
Zbývá už jen polštář došít - horní díl jsem tentokrát ještě podložila bílou látkou, na spodním jsem našila zapínání.
Vyfotit jsem ho naštěstí stihla ještě dokud bylo hezky.
Jo - ještě se vám musím pochlubit, co mi donesl Ježíšek v předstihu :)
Mám nové fáro :).
Pokud jako já máte kombinovaný šicí a vyšívací stroj, tak určitě znáte ten pocit, když vyšíváte dlouhou výšivku a rádi byste v tu chvíli šily jiné věci. Druhý stroj jsem vybírala dlouho - nechtěla jsem stroj bez odstřihu nitě, na kterém jsem závislá, ale zase jsem do toho nechtěla vrazit majlant. Asi před půl rokem Brother udělal konečně stroj, který ty moje požadavky splňuje - Brother NV 100. Je to stroj s odstřihem nitě a regulací přítlaku patky, který je dost robustní a přitom je za rozumnou cenu :) ... má všechny základní stehy, což na šití patchworku a polštářů naprosto stačí a když budu chtít extra ozdobné stehy nebo prošít deku, tak holt půjdu na velkej Brother V5.
Ježíšku děkuju!
Krásný den
Lenka
PS: Pokud byste toho bavlnkování ještě neměly dost, podívejte se na další články, co jsem psala dřív: