Testování nových strojů mě opravdu baví a těším se na každý z nich. Tento víkend jsem si odvezla domů Šicí a vyšívací stroj Brother NV 2600- první z celé série nových strojů, které budou tvořit ucelenou řadu. Stroj je kombinovaný - šije i vyšívá dohromady. Má i bratříčky - samostatný šicí a quiltovací stroj Brother NV 1800Q a samostatný vyšívací stroj Brother NV 800E.
Občas se mě někdo ptá co je lepší - jestli jeden kombinovaný nebo dva samostatné. Když si sečtete kolik by stály ty dva samostatné dohromady, zjistíte, že koupit jeden kombinovaný vyjde levněji a ušetříte kromě peněz i prostor. Nevýhodou ale je, že nemůžete zároveň šít i vyšívat a samozřejmě opotřebováváte jeden stroj víc než dva samostatné. Takže je to jedno, nedá se říct, že kombinovaný je horší. Záleží nejvíc na tom, jestli si za ty dva samostatné připlatíte a využijete je v plné míře.
Začnu asi svými dojmy ze stroje po dvou dnech intenzivního testování:
je to silný stroj, obsluha je velice příjemná, jednoduchá, krásně provazuje a má velkou vyšívací plochu. Moc se mi líbil barevný display, který u předchozího modelu hodně chyběl - u vyšívání jsou odstíny nití více než podstatné.
Oproti vyššímu modelu Brother InnovIs V5, který mám já, u tohoto testovaného stroje chybí některé drobnosti, jako například možnost vypnout čidlo spodní nitě a došít s těmi pár metry na cívce, u vyšívání neodstříhává přejezdy nití, display je menší a šicí plocha taky.
Naopak vůči nižšímu modelu Brother InnovIs 1250 boduje barevným displayem, češtinou ve stroji, velikostí vyšívacího rámečku a v neposlední řadě i šicími funkcemi ICAPS a Pivot, které vám popíšu níže.
Šicí funkce:
Protože je to kombinovaný šicí a vyšívací stroj, začala jsem šitím. Zrovna jsem měla rozešitou tašku, kterou si vymyslel můj manžel do auta. Takové větší pouzdro, do kterého se vejde výstražný trojúhelník, škrabka na sníh a další nezbytnosti. Pouzdro se pomocí suchých zipů připevní v kufru na boční stranu a všechno bude dokonale uloženo.
Šicí stroj Brother NV 2600 dostal pěkně zabrat - sešívala jsem: dvě vrstvy kočárkového šusťáku, jednu vrstvu Ronopastu a jednu vrstvu Decovilu a k tomu ještě suchý zip. Takže slušná zátěž. A provazoval dokonale. Potom jsem ho ještě prohnala přišívání boků a obšívání šikmým proužkem - tři vrstvy kočárkového šusťáku, Ronopast, Decovil, šikmý proužek a to vše v obloučcích, rozích a v místech, kde levá strana patky byla výš než pravá. A provazoval dokonale - na rovinkách jsem to mastila nejvyšší rychlostí a ani se nezakuckal. Je holt kovový a bytelný.
Další věc, která mě velmi zajímala, byly ozdobné stehy. Stroj má stranový podavač - umí šít vlevo a vpravo, na nohavici umí přišít čtvereček a právě toho stranového podávání využívá k šití krásně širokých ozdobných vzorů. Ty kytky mě naprosto uchvátily a musím je ještě někdy vyzkoušet bobbin workem a bavlnkou. Nejširší vzory mají 4 cm na šířku a stranové podávání se používá i na písmenka, která stroj šije v šicím módu - např. výška znaku A je 11 mm. Má tři klasické abecedy plus azbuku a nějaké japonské znaky.
Přehled stehů vidíte na vnitřní straně horního odklápěcího krytu a ořu výběru potom na displayi vidíte jak patku, kterou se bude steh šít, tak další nastavení.
Co se týče šití, tak nejvíc se mi líbí síla stroje a funkce jako je
Pivot - funkce automatického přízdvihu patky. Pokud si tuto funkci zapnete, stroj vždy při zastavení šití lehce nadzvihne patku a vy můžete materiál otočit nebo třeba vytáhnout špendlík
ICAPS - funkce automatického systému řízení přítlaku patky - je super v tom, že když si ji zapnete, čidlo monitoruje výšku šitého materiálu a podle toho upravuje přítlak patky. Tzn. i vysoké vatelínové sendviče prošijete bez kráčející patky naprosto dokonale, protože stroj ubere přítlak patky na optimum. Podobně se tím bezvadně třeba zkracují rifle - stroj vidí, že jde šev (kde je naskládaných víc vrstev a je tam hrb), sám na tu chvilku ubere přítlak a vy projedete jako po másle.
SFSD - obdélníkový průmyslový podavač - narozdíl od eliptických podává látku líp.
Patky - kromě základních patek, které máte přehledně uložené v boxu ve stroji je v základní výbavě opravdu široký sortiment patek včetně kráčející patky a patky s ořezem.
Čeština - bombastické je, že veškeré pokyny k šití i vyšívání jsou v českém jazyce. Ruku na srdce, stroj přeci jenom často hlásí, že např. nemůžete pustit šití, dokud nedáte šicí patku dolů. A kdo se s tím má anglicky luštit :) Na fotkách vidíte, že opravdu stroj mluví česky :)
Vyšívací funkce:
Nejvíc při vyšívání určitě oceníte barevný display. Přesně vidíte odstíny barev a ovládání je taky uděláno intuitivně.
Stroj má dvě cívková pouzdra - jedno šicí s klasickým utažením napětí spodní nitě a potom druhé vyšívací (označené červeným puntíkem, takže vidíte hned po vyndání cívky spodní nitě, které cívkové pouzdro máte ve stroji). Vyšívací cívkové pouzdro má vyšší napětí spodní nitě, aby výšivka byla hezká shora a spodní bílá vyšívací nit byla utažená dole.
Narozdíl od dalších vyšívacích strojů Brother nemá plastovou krycí desku cívkového pouzdra, deska je kovová a musí se odšroubovat jeden šroubek, když chcete cívkové pouzdro vyměnit.
Vyšívací plocha je 16x26 cm, v základním vybavení stroje jsou dva rámečky - jeden s rozměrem 16x26 cm, druhý 13x18 cm. Výšivky do stroje se přenášejí pomocí USB flash disk. Stroj už nemá vstup na starou paměťovou kartu ani na kabel pro propojení stroje s počítačem.
Rámeček se do vyšívacího ramene zasouvá - díky tomu krásně drží a výšivka je naprosto přesná. Stroj také pozná velikost vyšívacího rámečku a nenechá vás vyšívat výšivku, co se do zasunutého rámečku nevejde.
Teď už standardně vyberete výšivku, navléknete nit a stroj vyšívá. Ve stroji je uloženo už v paměti 138 různých vzorů. Podrobně je máte rozkreslené i v barevné brožuře dodávané se strojem, která je u všech Brother vyšíváků. Mě uchvátili tihle redworkoví sněhuláci. Budou z nich prostírky :)
Další z překrásných vzorů ve stroji jsou vzory pro ozdobné prošívání polštářů a dek. Mám nachystané pruhy na zahradní židle a jeden z nich jsem rovnou vyšila - vzor má dvě barvy - v praxi to znamená, že buď můžete skončit hned po první barvě a mít hvězdu bez dodatečných detailů, nebo tam ty detaily dovyšijete a můžete je mít dokonce jinou barvou. No není to krása? Toto bych taky chtěla jednou programovat.
Krásný den
Lenka
PS: kukněte ještě na video: