VIP přístup pro naše zákazníky: LOGO NEJ Šicí stroje
s nákupem stroje na www.nej-sici-stroje.cz získáte:
tisíce výšivek a řezacích šablon i pro komerční využití, nadstandardní podporu a další VIP služby

Řezací plotr

Protože Vám chceme neustále přinášet novinky, které Vás budou zajímat a rozvinou vaše tvoření, přidali jsme do portfolia našeho eshopu i řezací plotry.
Jsou to zařízení, která pomocí nožíku umí vyřezávat složité tvary, které byste nikdy nůžkami nevystříhali.
Umí vyřezávat papír, nažehlovací nebo lepicí folie, látku nebo třeba šablony na hot-fix. Můžete dokonce malovat na papír a další materiály speciálními fixami. Možností je opravdu spousta.

Řezací plotr

Ani se nám celé spektrum možného využití nevejde do jednoho článku, takže toto je pouze první ze série článků o téhle úžasné mašince, se kterou Vaše tvoření nebude mít žádné hranice.

K plotrům je dodáván také základní software pro práci s šablonami. Určitě ale víte, že člověk většinou potřebuje vyřezat to, co si sám vymyslí. S dodaným softwarem to můžete udělat celkem jednoduše. Software je anglicky, ale nemusíte se ho bát.

Abyste se ale nemuseli prokousávat angličtinou, budeme i my připravovat vlastní vyřezávací šablony, které najdete na tomto webu v sekci Vyřezávání. V současné chvíli na nich intenzivně pracujeme a tyto šablony budou dostupné pouze pro naše klienty.

Použité šablony

Vyřezávací šablona - kůň
Vyřezávací šablona - běžec
Vyřezávací šablona - rty
Vyřezávací šablona - srdce
Vyřezávací šablona - vlnovky
Vyřezávací šablona - vločka 1

Možností je opravdu hodně, takže to vezmeme postupně:

1. řezání do papíru

U plotru je v základním vybavení podložka, která lepí (na fotce vidíte průhlednou podložku s vyznačenou čtvercovou sítí v palcech). Na ni položíte papír, který se lehce přilepí a potom se může v plotru pohybovat a plotr ho vyřeže podle zadané šablony.
Podložku i s papírem založíte do plotru podobně jako do jehličkové tiskárny. Plotr má nožík, na kterém musíte nastavit hloubku řezu. Pro papír je to 1-2 podle síly papíru.

Řezací plotr Silhouette Cameo Nožík vytáhnete z plotru a nastavte hloubku řezu Jako první jsme zkoušeli tvrdý papír a vyřezali jsme dětem koníky

Jako první jsme zkoušeli tvrdý papír a vyřezali jsme dětem koníky, další pokus už byl klasický barevný papír do tiskáren a složitější vzor. Chystáme se dělat vánoční přáníčka, papírové ozdoby do oken nebo na svíčky :)

Vzor na lepící podložce klasický barevný papír do tiskáren a vyřezaný vzor Chystáme se na vánoční přáníčka a podobné věci

2. řezání nažehlovací folie

Protože se neustále pohybujeme v blízkosti látek, hodně nás zajímala nažehlovací folie. Vybrali jsme stříbrnou barvu. Folii jsme založili do plotru - dává se už bez podložky, jenom pás folie, na nožíku nastavili číslo 2, nožík jsme zajistili modrou páčkou a vyřezávání může začít.

Folii jsme založili do plotru - dává se už bez podložky Nožík vytáhnete z plotru a nastavte hloubku řezu vraťte zpátky a zacvakněte Folie už se vyřezává

Materiál musí být vyřezaný pouze v horní vrstvě, spodní průhledný podklad se nesmí proříznout skrz. To právě zajistí hloubka řezacího nože. Na následujících fotkách můžete hledat vyřezané obrysy :)

vyřezaný vzor ibišků vyřezané vzory - fotbalista

Ten nástroj na snadné odlupování folií není v základní výbavě, ale obsahuje ho například startovací sada nažehlovacích materiálů. Podstatné je, že jakýmkoliv způsobem musíte sloupnout z průhledné podkladové folie to, co nechcete nažehlit. Jde to ale docela dobře.

Ve startovacích sadách je hák na snadné slupování nepotřebné folie nejlepší je začít rožkem folie se krásně loupe

Po odloupnutí přebytečné nažehlovací vrstvy vám zbyde průhledná folie, která lepí, a na ní vyřezaný vzor. Tato folie se nalepí na látku přesně na místo, kam chcete vzor umístit. Je průhledná, takže přesně vidíte, kam vzor umisťujete.

a zbydou vám pouze vyřezané vzory, které budete nažehlovat vyřezané vzory Folie se nalepí na látku přesně na místo, kam chcete vzor umístit. umístění vzoru

Samotné nažehlení potom podle návodu probíhá 45 - 60 sekund s žehličkou nastavenou na bavlnu. Žehlí se z rubu, tzn. průhlednou folii máte dole, je na látce lehce nalepená, takže můžete žehlit i když na to úplně nevidíte.
Podle mých experimentů hodně záleží na co nažehlujete - pokud je to třeba jedna vrstva bavlny, stačí cca 20 sekund, ale třeba kvalitní tričko přes dvě vrstvy jsme žehlili naopak mnohem déle.

Tato folie se nalepí na látku přesně na místo, kam chcete vzor umístit. žehlí se z rubu 45 - 60 sekund s žehličkou nastavenou na bavlnu po nažehlení se lepivá folie lehce sloupne

Že je nálepka dobře nažehlená poznáte jednoduše - zkusíte krycí folii opatrně odloupnout :) Nažehlovali jsme jak vidíte i na šusťák, zkoušeli jsme také softshell a šlo to musím říct krásně.

POZOR: nažehlovací fólie mají malou záludnost - vzor musíte do plotru poslat zrcadlově obrácený. Kdybyste chtěli, aby kůň měl na tričku hlavu doprava, dejte ji pro plotr doleva. Přenášením vzoru na tričko se totiž vzor obrátí. Důležité je to zvlášť u nápisů :)

Že je nálepka dobře nažehlená poznáte jednoduše - zkusíte krycí folii opatrně odloupnout Nažehlovali jsme jak vidíte i na šusťák Nažehlovali jsme jak vidíte i na šusťák

3. průhledné folie a barvení textilu

Řezat můžete i třeba složky na vysvědčení nebo plastové fólie. My jsme zkoušeli fólii gramáž 250 g/m2. Takto vyřezané tvary by šly použít např. na kolotoč nad postýlku, který by se hýbal s větrem.
My jsme šablonu využili na barvení textilu. Potřebujete jenom barvy na textil, malý štětec a ustřižený kousek houbičky.

Potřebujete barvy na textil, malý štětec a ustřižený kousek houbičky. My jsme šablonu využili na barvení textilu. barvy na textil

Barvu nanesete pomocí štětce v malém množství na houbičku a tou pak shora tupujete látku přes šablonu. Po chvíli tréninku můžou pak vaše děti mít na tričkách třeba takovéto koníky :)
Nic Vám nebrání udělat šablony třeba tři překrývající se a mít obrázek barevný.

Barvu nanesete pomocí štětce v malém množství na houbičku a tou pak shora tupujete látku přes šablonu Nic Vám nebrání udělat šablony třeba tři překrývající se a mít obrázek barevný Po chvíli tréninku můžou pak vaše děti mít na tričkách třeba takovéto koníky :)

4. vinylové fólie

Tyhle fólie se používají třeba na auta, na nábytek, drží na čemkoliv hladkém a pokud možno rovném :) Takže jimi můžete dekorovat co vás jen napadne :)

Pruh fólie zase založte do plotru a dejte vyřezat. Když je hotovo, doporučujeme vyřezanou část od zbytku materiálu odříznout řezačkou na papír. Ta vám zajistí, že při dalším řezání bude pruh zase přesně kolmo a půjde bez problémů do plotru založit.

Folii jsme založili do plotru - dává se už bez podložky Pruh fólie zase založte do plotru a dejte vyřezat. vyřezanou část od zbytku materiálu odřízněte řezačkou na papír část s vyřezaným vzorem

Teď odloupněte přebytečnou barevnou vrstvu fólie podobně jako u nažehlovaček

Teď odloupněte přebytečnou barevnou vrstvu fólie podobně jako u nažehlovaček Teď odloupněte přebytečnou barevnou vrstvu fólie podobně jako u nažehlovaček Odloupnutá fólie Vidíte před sebou vyřezané nálepky

Vidíte před sebou vyřezané nálepky, které ale potřebujeme přenést na cílové místo. K tomu slouží transferová fólie. Je lepicí, takže ji nalepíte na vyřezané nálepky shora. Zároveň je průsvitná, zase abyste viděli kam výsledek lepíte. Sloupnutím z původní vrstvy začíná přenos folie na cílové místo. Lepivá vrstva barevné vinylové fólie je teď nahoře.

shora nalepte transferovou fólii. potom vzor přenesete na transferovou folii potom vzor přenesete na transferovou folii nyní je vzor lepivou stranou nahoru

Zbývá přilepit na skříň a sundat transferovou folii. Přiznám se, že z vinylových fólií jsem měla největší strach, ale je to brnkačka :)

Díky průsvitné folii se dobře lepí na místo určení Stačí už jen sloupnout transferovou folii Stačí už jen sloupnout transferovou folii Stačí už jen sloupnout transferovou folii

Takhle pak vypadá skříň :)

a je nalepeno. a je nalepeno. a je nalepeno.

Na plotru jde řezat i látka - třeba na aplikace, můžete vyřezávat šablony na vzory z nažehlovacích kamínků Hot-fix a spousta dalších věcí.

Další pokračování hrátek s řezacím plotrem najdete v sérii článků Řezací plotry

Krásný den

LenkaVaše komentáře k projektu

Číst a psát komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé. >> registrovat >>

Další nápady, návody, projekty:

Podzimní aplikace
Podzimní aplikace
Podzim už je v plném proudu, listí se barví - pojďme si ušít podzimní dekoraci i do kuchyně na stůl.
shlédnuto: 6527x,
komentářů: 8

Podzimní podkafíčka
Podzimní podkafíčka
Podkafíčka v barvách a tvaru podzimu, prostírky nebo chcete-li podzimní dekorace na dveře.
shlédnuto: 6321x,
komentářů: 14

Redwork - pytlíky
Redwork - pytlíky
Redwork - tentokrát v modré barvě v podobě pytlíků.
shlédnuto: 12472x,
komentářů: 9

Podkafíčka - podšálky
Podkafíčka - podšálky
Podšálky šité technikou, kdy prakticky všechno za vás šije vyšívací stroj. Autorkou projektu je Mdupka.
shlédnuto: 8828x,
komentářů: 9


  Šicí stroje JANOME   Šicí stroje LADA   Šicí stroje Merrylock   Šicí stroje BROTHER   Šicí stroje BERNINA   Šicí stroje VERONICA   Šicí stroje PFAFF   Šicí stroje JUKI
VYŠÍVÁNÍ VYŘEZÁVÁNÍ PROJEKTY NOVINKY KDE NAKUPOVAT Vyšívací stroje Příslušenství pro vyšívání Řezací plotry Příslušenství pro vyřezávání NEJ Šicí stroje O NÁS DOTAZY O VYŠÍVÁNÍ
lenka@nej-sici-stroje.cz
DOPORUČUJEME
Moje Galanterka
Látky Gábinka.cz
šicí stroje
Jitka Mrázková
Na těchto internetových stránkách pro vás přinášíme pracovní postupy, projekty, výšivky, vyšívací vzory a mnoho dalších podnětů pro vaši kreativní tvorbu. Vyšívací vzory vycházejí od nás samotných, našich klientů a licencovaných knihoven, děkujeme vám všem za vaši spolupráci. Práva užití náleží vlastníkům projektů, vzorů, výšivek, šablon, vybrané design vzory Graphics Factory.com. Kopírování a další šíření obsahu těchto internetových stánek je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno. Celý portál je financován z prodejů NEJ Šicí stroje - děkujeme za vaši podporu. Copyright NEJ Šicí stroje 2008-2024.