Protože Vám chceme neustále přinášet novinky, které Vás budou zajímat a rozvinou vaše tvoření, přidali jsme do portfolia našeho eshopu i řezací plotry.
Jsou to zařízení, která pomocí nožíku umí vyřezávat složité tvary, které byste nikdy nůžkami nevystříhali.
Umí vyřezávat papír, nažehlovací nebo lepicí folie, látku nebo třeba šablony na hot-fix. Můžete dokonce malovat na papír a další materiály speciálními fixami. Možností je opravdu spousta.
Ani se nám celé spektrum možného využití nevejde do jednoho článku, takže toto je pouze první ze série článků o téhle úžasné mašince, se kterou Vaše tvoření nebude mít žádné hranice.
K plotrům je dodáván také základní software pro práci s šablonami. Určitě ale víte, že člověk většinou potřebuje vyřezat to, co si sám vymyslí. S dodaným softwarem to můžete udělat celkem jednoduše. Software je anglicky, ale nemusíte se ho bát.
Abyste se ale nemuseli prokousávat angličtinou, budeme i my připravovat vlastní vyřezávací šablony, které najdete na tomto webu v sekci Vyřezávání. V současné chvíli na nich intenzivně pracujeme a tyto šablony budou dostupné pouze pro naše klienty.
Použité šablony
Možností je opravdu hodně, takže to vezmeme postupně:
1. řezání do papíru
U plotru je v základním vybavení podložka, která lepí (na fotce vidíte průhlednou podložku s vyznačenou čtvercovou sítí v palcech). Na ni položíte papír, který se lehce přilepí a potom se může v plotru pohybovat a plotr ho vyřeže podle zadané šablony.
Podložku i s papírem založíte do plotru podobně jako do jehličkové tiskárny. Plotr má nožík, na kterém musíte nastavit hloubku řezu. Pro papír je to 1-2 podle síly papíru.
Jako první jsme zkoušeli tvrdý papír a vyřezali jsme dětem koníky, další pokus už byl klasický barevný papír do tiskáren a složitější vzor. Chystáme se dělat vánoční přáníčka, papírové ozdoby do oken nebo na svíčky :)
2. řezání nažehlovací folie
Protože se neustále pohybujeme v blízkosti látek, hodně nás zajímala nažehlovací folie. Vybrali jsme stříbrnou barvu. Folii jsme založili do plotru - dává se už bez podložky, jenom pás folie, na nožíku nastavili číslo 2, nožík jsme zajistili modrou páčkou a vyřezávání může začít.
Materiál musí být vyřezaný pouze v horní vrstvě, spodní průhledný podklad se nesmí proříznout skrz. To právě zajistí hloubka řezacího nože. Na následujících fotkách můžete hledat vyřezané obrysy :)
Ten nástroj na snadné odlupování folií není v základní výbavě, ale obsahuje ho například startovací sada nažehlovacích materiálů. Podstatné je, že jakýmkoliv způsobem musíte sloupnout z průhledné podkladové folie to, co nechcete nažehlit. Jde to ale docela dobře.
Po odloupnutí přebytečné nažehlovací vrstvy vám zbyde průhledná folie, která lepí, a na ní vyřezaný vzor. Tato folie se nalepí na látku přesně na místo, kam chcete vzor umístit. Je průhledná, takže přesně vidíte, kam vzor umisťujete.
Samotné nažehlení potom podle návodu probíhá 45 - 60 sekund s žehličkou nastavenou na bavlnu. Žehlí se z rubu, tzn. průhlednou folii máte dole, je na látce lehce nalepená, takže můžete žehlit i když na to úplně nevidíte.
Podle mých experimentů hodně záleží na co nažehlujete - pokud je to třeba jedna vrstva bavlny, stačí cca 20 sekund, ale třeba kvalitní tričko přes dvě vrstvy jsme žehlili naopak mnohem déle.
Že je nálepka dobře nažehlená poznáte jednoduše - zkusíte krycí folii opatrně odloupnout :) Nažehlovali jsme jak vidíte i na šusťák, zkoušeli jsme také softshell a šlo to musím říct krásně.
POZOR: nažehlovací fólie mají malou záludnost - vzor musíte do plotru poslat zrcadlově obrácený. Kdybyste chtěli, aby kůň měl na tričku hlavu doprava, dejte ji pro plotr doleva. Přenášením vzoru na tričko se totiž vzor obrátí. Důležité je to zvlášť u nápisů :)
3. průhledné folie a barvení textilu
Řezat můžete i třeba složky na vysvědčení nebo plastové fólie. My jsme zkoušeli fólii gramáž 250 g/m2. Takto vyřezané tvary by šly použít např. na kolotoč nad postýlku, který by se hýbal s větrem.
My jsme šablonu využili na barvení textilu. Potřebujete jenom barvy na textil, malý štětec a ustřižený kousek houbičky.
Barvu nanesete pomocí štětce v malém množství na houbičku a tou pak shora tupujete látku přes šablonu. Po chvíli tréninku můžou pak vaše děti mít na tričkách třeba takovéto koníky :)
Nic Vám nebrání udělat šablony třeba tři překrývající se a mít obrázek barevný.
4. vinylové fólie
Tyhle fólie se používají třeba na auta, na nábytek, drží na čemkoliv hladkém a pokud možno rovném :) Takže jimi můžete dekorovat co vás jen napadne :)
Pruh fólie zase založte do plotru a dejte vyřezat. Když je hotovo, doporučujeme vyřezanou část od zbytku materiálu odříznout řezačkou na papír. Ta vám zajistí, že při dalším řezání bude pruh zase přesně kolmo a půjde bez problémů do plotru založit.
Teď odloupněte přebytečnou barevnou vrstvu fólie podobně jako u nažehlovaček
Vidíte před sebou vyřezané nálepky, které ale potřebujeme přenést na cílové místo. K tomu slouží transferová fólie. Je lepicí, takže ji nalepíte na vyřezané nálepky shora. Zároveň je průsvitná, zase abyste viděli kam výsledek lepíte. Sloupnutím z původní vrstvy začíná přenos folie na cílové místo. Lepivá vrstva barevné vinylové fólie je teď nahoře.
Zbývá přilepit na skříň a sundat transferovou folii. Přiznám se, že z vinylových fólií jsem měla největší strach, ale je to brnkačka :)
Takhle pak vypadá skříň :)
Na plotru jde řezat i látka - třeba na aplikace, můžete vyřezávat šablony na vzory z nažehlovacích kamínků Hot-fix a spousta dalších věcí.
Další pokračování hrátek s řezacím plotrem najdete v sérii článků Řezací plotry
Krásný den
Lenka