Dnes vám ukážeme vyřezávání látek na aplikace. A taky to, jak si můžete vyřezat vzor přímo z látky, což je na řezacích plotrech Brother ScanNCut jedna z nejzajímavějších věcí.
Koupila jsem zajímavou kytičkovou látku - podotýkám, že aby plotr uměl to, co ukazuju dál, tak vzor na látce musí být hodně kontrastní. A rozhodla jsem se z ní udělat kytičkové aplikace na tašku.
Postup:
Abyste mohli látku vyřezávat na plotru ScanNCut, střihněte si z ní kus stejně velký nebo menší, než je řezací podložka. Standardně se k plotru dodávají řezací podložky velikosti 30x30cm, jde dokoupit řezací podložky s prostorem 30x60cm.
Látku na aplikace ještě před vyřezáním podžehlete oboustranně lepící fixační mřížkou. Dva archy jsou už v základní výbavě plotru, jinak ji můžete koupit pod různými názvy jako Vliesofix, pavučinka, atd... Je to vlastně nános lepidla na pečícím papíru. Tou lepivou stranou se položí k rubu látky a zažehlí se. Tím se lepidlo přichytí k látce a na poslední fotce můžete vidět, že po sloupnutí papíru je nános lepidla přenesený na látku a tuhle látku můžete potom přilepit a naaplikovat kam budete potřebovat.
Podžehlenou látku přilepte na standardní podložku (POZOR: ne na tu vysoko lepivou) a vložte do řezacího plotru.
Po zapnutí plotru vyberte SCAN (skenovat), potom máte dvě možnosti Direct Cut - přímé vyřezání nebo Scan to Cut Dataskenovat do paměti. Přímé vyřezání je vhodné pro jednoduché tvary, pokud máte něco složitějšího, chce to jít přes druhou možnost Scan to Cut Data, kde máte víc možností s vygenerovaným výřezem pracovat a upravovat ho.
Poté, co zvolíte jednu z těchto možností začne plotr skenovat. Funguje to tak, že podložku i s látkou prožene pod integrovaným skenerem dozadu a zpět. Obraz podložky se vám objeví na obrazovce.
Plotr spustí rozpoznávání tvarů. Výsledek můžete ovlivnit jednak nastavením aktivní oblasti, jednak minimální velikostí a dalšími nastaveními, která jsou podrobně popsaná v návodu. Pokud jste s výřezem spokojení, můžete to takto dát rovnou vyřezat. Když máte komplikovanější výřez, je dobré jít přes Scan to Cut Data, kde můžete výsledný výřez výrazně víc ovlivnit.
A jde se řezat. Řezání můžete nastavit přesně podle obrysu - to mám já, nebo jde udělat kolem nalezeného vzoru kruh, kytička, oválek nebo jiný ozdobný tvar, vyřezat to s mezerou třeba 3 mm od vzoru - těch možností je opravdu hodně.
TIP: pokud máte složité tvary, zkuste dát jenom jeden nahrubo obstřihnutý a pracovat s ním
Prvních pár květů je na světě.
Krásný den
Lenka