Přes okna k nám pomalu dopadají první sluneční paprsky a to neznačí nic jiného než to, že se konečně blíží jaro! Po krutých mrazech si to teploučko už zasloužíme, nemyslíte? A s jarem samozřejmě přichází i Velikonoce, na které si musíte pěkně ozdobit Váš byt či dům a vnést do něj teplejší barvy! Proto jsme si pro Vás nachystali návod na krásné zápichy do květin, které Vám rozjasní den i Vaše obydlí. :)
Na tomto projektu Vám ukážeme, jak se pracuje s filcem a že to není žádná věda! Chce to jen nebát se a vyzkoušet si to. Z filcu je určitě lepší vyřezávat jednodušší tvary a určitě ne úplně drobné tvary, protože filc je měkký a třepivý. Záleží ale také na druhu filcu, který použijete.
Použité vyřezávací šablony:
Postup:
Tento podrobný návod je vytvořen pro řezací plotry Brother ScanNCut, které mají vestavěný scanner.
Na tento projekt budete potřebovat různé barvy filcu, materiál na podložení filcu - my používáme podkladový trhací materiál, který je na tuto práci ideální a není drahý, lepidlo ve spreji, nůžky, špejle, obyčejné lepidlo a mašličku nebo nějaký provázek na dozdobení.
Nejprve si nastříhejte materiál na podložení filcu - filc musí být podložený po celé ploše, aby se vám vlákna z něj nepřilepila na podložku, proto si papír ustřihněte i s menším přesahem. Poté si nachystejte dočasné lepidlo ve spreji a obě části, které k sobě chcete slepit z jedné strany pořádně nastříkejte tzn. i filc i trhací papír a pak je slepte dohromady.
Jakmile máte všechny barvy filcu podložené, můžete přejít k vyřezávání. Podložený filc nalepte na nízko lepící mezipodložku NSS 10 , musíte použít nejméně lepivou mezipodložku, protože filc je podložen papírem, na který je mezipodložka NSS 10 určena. Šablony k vyřezávání si přeneste do plotru na USB flash disku a můžete spustit vyřezávání. My máme poměrně měkký a foremný filc, takže naše nastavení pro řezání bylo: přítlak - 2, hloubka nože - 9. V plotru máme ostrý nůž, takže pokud Vám dané nastavení filc nevyřeže, tak se ničeho nebojte a přidejte na hloubce, pokud ani to nepomůže, je možné filc proříznout na dvakrát, ať máte jistotu (tzn. filc dát řezat jednou a po dokončení řezání spustit znovu).
Před zahájením řezání můžete samozřejmě i vyzkoušet test na materiálu, zda máte nůž správně nastaven. Akorát doporučuji dát čtvereček nebo jakýkoliv jiný malý testovací objekt dále od kraje, protože kraj filcu nemusíte mít tak dobře zafixovaný k podkladu dočasným lepidlem a materiál může mírně "ujet".
Postupně tedy vyřežte všechny části zajíčka (či vámi vybraného zápichu). Ocásek od zajíčka jsem se rozhodla vystřihnout nůžkami, protože se jedná o celkem malý tvar a přišlo mi zbytečné ho podkládat. Můžete se samozřejmě rozhodnout sami, zda si ocásek vystřihnete nebo si ho necháte vyřezat na plotru, aby byl přesně kulatý.
Nyní už máte všechny šablonky vyřezané, takže se můžete pustit do tvoření zápichů. U zajíčka si nejdříve přilepte ocásek na jednu část a vajíčko na druhou část a poté na vnitřní strany zajíčka naneste lepidlo, vložte na střed špejli a zajíčka slepte. Takto to udělejte se všemi zápichy, které jste si vyřezali.
Zajíčka nakonec můžete ozdobit mašličkou či jiným provázkem.
Tak a máte hotovo! Doufám, že se Vám návod líbil a udělal Vám radost. Zápichy jsem fotila v skalce na zahrádce a hned skalce dodaly ten jarní šmrnc! :)
TIP: Na zápichy nemusíte použít pouze vzory připojené k návodu, z našich šablon si můžete vybrat jakékoliv jiné, které se na zápichy budou určitě také skvěle hodit.
NOVINKA: videonávod jak řezat filc: