Patchworkové tradiční aplikační vzory jsou moje srdeční záležitost. Proto jsme začali vytvářet naše vlastní vzory (bude postupně celá série). Dnešní vzor použijeme trochu netradičně - dílky vyřežeme z filcu (plsťi) a potom je budeme zatkávat na riflovinu.
Autor návodu: Adéla Drdová - tým NEJ Šicí stroje
Na to jak řezat na řezacím plotru filc dostáváme spoustu dotazů. Nejde řezat úplně každý filc, my máme 2 mm vysoký z Brněnské továrny plsti, pokud je vyšší, musí být hodně hutný. Čím tvrdší plsť je, tím líp. Budete si také muset pohrát s nastavením nože na plotru, naše nastavení je doporučené, ale můžete mít tupější nůž nebo jiný filc, takže než se vám filc povede s úspěchem vyřezat, může to trvat desítky zkoušení a testování. Chce to zkrátka trpělivost a badatelského ducha :)
Šablony na patchworkové aplikace:
Postup:
Na řezání tohoto vzoru budete potřebovat 4 barvy filcu, my jsme použili růžový, žlutý, červený a zelený o výšce 2 mm, ale složení barev je jen a jen na Vás, každý má svůj jedinečný vkus :).
POZOR: filc nemůžete řezat přímo na řezací podložce! Má tolik chlupů, že byste podložku okamžitě zničili.
Proto musíte nejprve filc podlepit nějakým materiálem, který bude na podložce držet, ale nebude mít chlupy. Lze použít třeba oděvní vliselín, ale ten už potom z filcu nesundáte. Proto my používáme k podlepování filcu dočasné lepidlo ve spreji a textilní papír, který se běžně používá jako podklad při vyšívání. Lepidlo jsme nastříkali jak na textilní papír, tak i na filc a obě části k sobě pořádně přilepili a vyhladili, opravdu je důležité nastříkat obě části pořádně, aby se Vám filc při řezání nemohl vůbec z papíru odlepovat a posunovat. Při stříkání lepidla pozor, abyste ho neměli všude kolem - je třeba stříkat na kartonu nebo třeba na starých letácích.
Na USB flash disk si stáhněte všechny potřebné šablony a flash disk s šablonami vložte do plotru. Filc pak nalepte papírovou stranou na nízko lepící mezipodložku NSS 10 a tu vložte do plotru. V plotru si pro každou barvu vyberte příslušnou šablonu a tu dejte vyřezávat. Na vyřezávání filcu jsme použili standardní nůž, kterým jsme filc řezali na dvakrát - nejprve jsme měli nůž na nižší hloubku a filc jsme částečné prořezali a při zvýšení hloubky nože druhým opakováním řezu dořízli. Určitě je vhodnější použít nůž pro hluboký řez, ale tímto způsobem jde filc také prořezat, záleží vždy hodně i na výšce a typu filcu.
Naše nastavení: přítlak nože - 2, hloubka nože: první řez - 5, druhý řez - 10, nůž máme už hodně ztupený, takže je možné, že vám bude stačit menší hloubka, opravdu je nutné řez vyzkoušet, u filcu je to velice individuální.
Jakmile budete mít první část šablony vyřezanou, vyřežte stejným způsobem i ostatní části šablony.
Nyní už máte všechny části vzoru vyřezané, takže se můžete pustit do zatkávání. Vzor si nejprve správně naskládejte na materiál, do kterého ho budete zatkávat a hurá do toho! :) Filc po vyřezání jemně lepí, takže na látce krásně drží. Zatkávali jsme na zatkávačce Merrylock SP 1100.
Vzor bude určitě krásným doplňkem na nějakou letní kabelku nebo prostírání,
budeme rádi, když nám zašlete svůj výsledný kousek :)
PS: Tímto krásným, tradičním patchworkovým vzorem nekončíme, bude jich určitě více tak nás sledujte! :)
NOVINKA: videonávod jak řezat filc: