Výšivky hříbků a hříbečků jste poptávaly už pár let tomu. Letos jsem je konečně stihla připravit - a to hned několik. Je ironie, že zrovna letos to vypadá, že v lesích žádné houby nebudou. Ach jo.
Doufám, že návod na ušití jednoduchého tenkého sáčku užijete třeba i na jablíčkové nebo hruškové křížaly. A kdo ví, třeba zaprší a houby nakonec přeci jeno budou :)
Použité výšivky
Postup:
Dnes se budeme věnovat hodně i začátečníkům, pro které je vyšívání nové a ukážeme vám to pěkně krok po kroku. Pokud jste starý bard, tak vám vlastně stačí stáhnout výšivku a sáček si uděláte sami :)
Začněte tím, že si na látce zhruba rozplánujete jak chcete sáček velký a tam, kde chcete výšivku, si látku podložte některou z výstuh. My jsme použili nažehlovací trhací papír a pod něj ještě jeden nenažehlovací trhací papír. To je na tuto výplňovou výšivku tak akorát a dá se to po vyšití odtrhnout, takže vám to nebude dělat hrboly uvnitř budoucího sáčku.
Látku i s podkladovým materiálem upněte do rámečku. Dejte si pozor na to, že podkladové materiály musí vždy přesahovat vyšívací rámeček aspoň o kousek. Nikdy nenažehlujte pouze pod vzor - to nestačí.
Z dob, kdy jsem měla ještě černobílý display u stroje mi zůstal zvyk nachystat a rozmyslet si všechny odstíny barev před šitím. Výborně tak vidíte, jestli se k sobě odstíny hodí a při vyšívání pak neuděláte chybu, že byste barvy vyměnili ve špatném pořadí :)
Stroj na fotkách je šicí a vyšívací stroj Brother V5.
Ve výšivce je první barva zelená. Stroj vyšije všechny zelené lístečky, potom zastaví a zahlásí, že chce vyměnit barvu. Pokud by mezi jednotlivými lístečky byly volné přejezdy - přeskoky, můžete je odstřihnout, ale snažím se vždy dát do výšivky přejezd ne volný, ale přejíždět stehem v místě, kde to další barva překryje a kde to nebude vidět. Nit se totiž nemusí odstřihávat, ani nehrozí, že by o ni zavadila patka.
Postupně vyšijte další barvy.
Poslední barva je černá - rámování. Pokud se vám to víc líbí bez ní, můžete ji vynechat :)
Po vyšití vyjměte rámeček ze stroje. Na rubové straně výšivky vidíte, že barevné horní nitě lehce přesahují na rubovou stranu - takto je to v pořádku. Při vyšívání se nemění spodní nit (s výjimkou případů, kdy chcete mít výšivku hezkou z obou stran) a proto musí být horní nit vždy jemně přetažená do rubu - hlavní totiž je, aby na horní stranu nevylézala spodní bílá nit.
Ušití sáčku:
Aby se nám líp trefila výšivka tak jsme si střihli dva obdélníky - každý v rozměru 21 x 36 cm.
Obdélníky si na třech stranách sešpendlete k sobě.
V místě, kde vidíte dva špendlíky, potřebujete nechat látky nesešité. My to místo máme 9 cm od horního okraje a vynechali jsme 1 cm. Tzn. sešijte obě látky od horního okraje až k vyznačenému místu, zapošijte, místo přeskočte, znovu zapošijte a pokračujte směrem dolů. Totéž na druhé straně. Pokud chcete sáček pouze jednoduchý a nebudete ho dělat dvojitě, musíte krajní strany také obentlovat. Buď to uděláte před sešíváním, nebo až po něm (v tom případě zase musíte dávat pozor, abyste nechali volné mezery nahoře pro stužku stejně jako jste to dělali u sešití.
Nyní dole odšijte rožky.
Horní kraj zažehlete asi 1 cm od okraje do rubu.
Nyní celý horní okraj ohněte ještě jednou do rubu o 4 cm tak, aby vám spodní kraj vycházel o pár milimetrů pod mezeru v sešití okrajů. Horní okraj při tom spodním okraji prošijte.
Potom celý horní okraj prošijte ještě jednou asi 1 cm od spodního prošití. Tím vznikne tunýlek pro stužku. Pokud jste se trefili, budete mít na obou krajích sáčku u tunýlku dírku na protažení stužky.
Tunýlkem protáhněte dvě stužky - z každé strany jednu.
Protože jsme na to protahování stužek měli dotazy, tak na této fotografii vidíte, jak to udělat. Jedna stužka je žlutá - ta vede z levé díry tunýlkem a zase levou dírou ven, červená stužka pak vede z pravé díry celým tunýlkem a zase pravou dírou ven. Obě stužky po protažení svažte a potom když zatáhnete za obě stužky proti sobě, sáček se krásně stáhne.
A můžete plnit houbami nebo jablíčkovými křížalami :)
Přeju vám letos hodně nasbíraných hub počasí navzdory.
Krásný den
Lenka