Léto je v plném proudu a volánkové sukně prostě frčí! Ukážeme vám pár vychytávek jak na to!
Ušít sukni s gumou v pase určitě dokážete. Dneska vám ukážeme jak takový vyšívaný kanýr na vyšívacím stroji vyrobit a jak ho tam jednoduše přišít hezky nařasený.
Použité výšivky
Postup:
Začneme kanýrkama. Máme látku - bylinky o šířce 140 cm. To na dětskou řasenou sukni bohatě stačí. Po celé šířce na látku vyšijeme ozdobný lem. K mému stroji Brother NV V5 se vyrábí i bordurový rám, takže jsme ho vyzkoušeli. Výhoda bordurového rámu je, že se zaklapává jiným způsobem a kraj látky tak chytíte krásně rovně. Naopak se s ním ale nedá vyšívat uprostřed velkého kusu. Na prvních fotkách do bordurového rámu uchycujeme pouze trhací papír ve dvou vrstvách. Aby se nám dobře šil celý okraj látky, vzali jsme si kus o délce 2 m a šířce 50 cm přeložených napůl.
Výšivka téhle bordury funguje tak, že nejprve vyznačí, kam máte dát kraj látky a potom ve druhém kroku teprve látku přišije. Je to kvůli tomu, abyste zbytečně látkou neplýtvali - borduru vyšíváme na trhací papír, který se potom odtrhne a zbyde jenom vyšitý vzor. Dalo by se to vyšívat i na rozpustnou folii na šití krajek, kdybyste opravdu nechtěli mít na látce sebemenší pozůstatek trhacího materiálu.
Přiložíte na vyznačené místo růžovou látku pěkně od kraje a necháte přišít ve stroji.
Když je přišito, vytáhnete rámeček ze stroje a látku kolem přišití obstříhnete nůžkami. Mohli byste vystřihnout i kapky uvnitř, kdyby se vám chtělo. Takto jsme šili šatičky na Barbie. U sukně, kde nás ten vzor čeká ještě mnohokrát se nám s tím stříhat nechtělo ;)
Rámeček s obstřiženou látkou vraťte zpátky do stroje a nechte obšít saténovým stehem. První výšivka je hotová.
Teď se dostanou ke slovu výhody bordurového rámu a důvod proč jsme podkladový papír přichystali vcelku. Podle kraje papíru totiž v bordurovém rámu krásně chytíme rovinu a bordura bude přesně rovně. Odchylky v řádu milimetrů pak už dopozicujete na obrazovce stroje.
Následuje znovu a znovu stejná procedura - přišít, obstřihnout, obšít, posunout rámeček dál :)
Poslední vzor vyšijte i s tím, že část je jenom na trhacím podkladu, saténový steh stačí zastavit hned za látkou.
Stejný ozdobný lem ušijte i na látce druhé barvy.
Z vyšité látky ustřihněte kanýry o šířce 14 cm (délka je 140 cm - po celé šířce látky). Horní díl, na který budete kanýry našívat si střihněte široký podle sebe. Náš je 50 cm široký a 30 cm vysoký.
Horní stranu kanýrů si zapravte a na základový díl si nakreslete mizící fixou rovné čáry kam kanýr našít.
Kanýr tam našijte pomocí řasícího aparátu - ruffleru. Můžete použít i řasící patku. Výhoda ruffleru je, že se dá nastavovat jak hustě má řasit. Toho jsme s výhodou využili. Potřebujete testovací pruh látky, který bude cvičně našívat. Na něj si vyznačte čáry po 10 cm. Našijte pruh na látku a změřte si, kolik cm měří úsek od čáry k čáře po nařasení.
Potom si spočítáte kolik to bude na celém kuse. Např. pokud po nařasení máte z původních 10 cm řasených 7 cm, tak látka o šířce 140 cm bude mít 7/10 * 140 = 98 cm. A hned víte, jestli potřebujete ubrat nebo můžete přidat kanýrek výraznější a pořád to vyjde.
První kanýr je našitý.
Pod něj našijte ještě jeden. Zbývá sukni sešít na boku a vsadit gumu.
Sukýnka je hotová.
Já doufám, že vám naše dnešní tipy k něčemu byly :)
Lenka