Vánoce jsou tady, Vánoce jsou tady... Co takhle si s námi vyrobit vánoční či zimní přání? Tentokrát přání vyrobíme z pěnovky, chcete-li z moosgumi. Taky jste ten typ, co každý rok rozesílá vzdálené rodině a přátelům vlastnoručně vyrobená přáníčka? Mají určitě hodně do sebe! Tak pojďme na to!
Použité vyřezávací šablony:
Postup:
Na výrobu zimního přání z moosgumi budete potřebovat barevné papíry, popř. ozdobné vzorované papíry, barevnou pěnovku, nůžky, lepidlo nebo roller lepidlo, špachtli, pravítko, přírodní klubíčko s jutou (motouz) a řezací plotr.
Na nízko lepící mezipodložku NSS 10 (zelenou) si nalepte barevný či bílý papír a v plotru si otevřete šablonu přání. Pokud chcete, můžete řezat zároveň dvě šablony - šablona přání a šablona polaroid rámečku na fotku, proto jsem na lepivou podložku nalepila zároveň dva papíry různých barev, osvědčilo se mi na přání použít jeden papír bílý a jeden barevný. Upozorňuji ale, že vždy musíte použít papíry o stejné gramáži, doporučuji použít papír alespoň 250g/m2.
Umístěte si šablony podle materiálu, který máte nalepený na mezipodložce, pokud si nejste jistí, zda se vám šablony vlezou do materiálu, naskenujte si podložku. Na řez papíru použijte univerzální automatický nůž (černý). Nyní přejděte do nastavení řezu a nastavte přítlak pro váš papír. Já jsem použila papír gramáže cca 260g/m2, proto jsem použila přítlak (cut pressure) -1 a rychlost (speed) můžete dát vyšší (třeba 7). Pak spusťte řez.
Po dokončení řezu, odeberte papír z podložky a podložku vyjměte z plotru. Do plotru vložte podložku s extrémně lepivou mezipodložkou NSS 30 (růžovou) a nalepte na ni moosgumi. Pěnovku jsem vybrala barevnou. Na řez moosgumi použijte univerzální automatický nůž (černý), čím ostřejší tím lepší. V plotru (já jsem použila řezací plotr Brother řady SDX) si otevřete šablonu vloček a rukavic. Při nastavení řezu pro pěnovku můžete nechat přítlak na automat, takto se mi pěnovka řezala nejlépe. Rychlost doporučuji snížit, protože je moosguma celkem složitý materiál. Pokud si nastavením řezu nejste jistí, raději si udělejte zkušební řez pomocí ikony *Test*. Po testu spusťte řezání.
Pokud vám v průběhu řezu plotr zahlásí hlášku 'Estimated time to finish cutting has been updated.' znamená to, že plotr bude řezat automaticky 2x nebo 3x, aby byl řez úplný.
Jakmile bude pěnovka vyřezaná, odlepte ji opatrně z podložky pomocí špachtle. Jako poslední si v plotru otevřete šablonu s drobnými detaily k čepici a rukavicím. Na tyto vzory jsem použila tenkou moosgumu (tento materiál bych zařadila mezi moosgumu a koženku). Na drobné doplňky ale můžete použít klasickou moosgumu. Tenkou pěnovku také nalepte na extrémně lepící mezipodložku NSS 30 (růžovou), nastavení řezu můžete nechat stejné jako pro klasickou pěnovku.
Až budete mít všechny části vyřezané, přijde na řadu slepování všech částí přání. Jako první přeložte samotné přání napůl, můžete použít pravítko na precizní přeložení papíru. Jako další naneste lepidlo (já jsem použila roller lepidlo) na rámeček polaroidu a přilepte jej na přední stranu přání. Dále naneste lepidlo na drobné části a ty nalepte na rukavice a čepici. Pak lepidlo naneste na rukavice, čepici i vločky. Jako první nalepte na přání rukavice, ty jsem nalepila dovnitř rámečku, poté jsem je na oko spojila provázkem a na něm jsem udělala mašli (viz foto). Další na přání nalepte zbytek výřezků z moosgumi.
A přání je hotové! Do vytváření můžete zapojit i děti. Pěnovka je hravý materiál a na přání vypadá plasticky a 3D. Pak už jen stačí napsat osobní přáníčko či rýmovačku a rozeslat jej rodině či známým. Tak krásné svátky!