K vyšívacímu stroji Brother - konkrétně k typům NV 90, NV 900, NV 950 a NV 955
se dá dokoupit rozšiřující rámeček o velikosti 17x10cm.
Pro nováčky ještě připomenu, že této problematice jsme se věnovali už před rokem ve dvou článcích:
Jak na rámeček 10x17cm pro Brother NV 950 - část 1. rozšiřující rámečky 10x17 nebo 13x30 zvětšují výrazně vyšívací plochu. Jak se s nimi ale pracuje? Ukážeme také jak u vyšívacích strojů pracovat s písmem. | |
Jak na rámeček 10x17cm pro Brother NV 950 - část 2. jak lze v tomto rámečku vyšít jednu velkou už hotovou výšivku a jak takovou výšivku vytvořit. |
Tento rámeček má dvojí využití:
Použité výšivky
Ukážeme vám, jak si jednoduše vyšít kohouta a slepičku u sebe. Do rámečku si upněte látku podloženou např. trhacím nažehlovacím papírem a upevněte do spodní pozice - tzn. úchyt na vyšívací jednotce drží spodní dva úchyty na rámečku.
Abyste mohli vyšít slepičku zobákem ke kohoutkovi, musíte výšivku otočit o 90°. Vyšijte slepičku stejně, jako kdybyste měli klasický rámeček.
Teď rámeček uvolněte ze stroje a upněte rámeček do horní pozice (viz. fotka). Výšivku kohoutka opět otočte a zkontrolujte, kde přesně se výšivka bude vyšívat, protože plochy obou uchycení se překrývají o 3 cm. Kohoutka vyšijte.
Je hotovo. Samozřejmě, že toto jde vyšít i v rámečku 10x10cm, ale určitě si dovedete představit, že se pozice daleko hůř trefuje :)
Další využití tohoto rámečku potom je
Použité výšivky
Pokud jste si přečetli předchozí články, už jste určitě pochopili, že ne každá výšivka se pro vyšití vcelku v tomto rámečku hodí. Když jsem ale chystala výšivku koně, věděla jsem, že je pro tento rámeček jako stvořená. Je totiž složená z částí, která žádná není větší než 10x10 cm a proto se dá rozložit na tři díly. Jak přesně, to je vidět na obrazovce z programu Embird. Schválně jsem jednotlivé bloky odlišila barevně, abyste viděli, že fialová je v horní pozici rámečku, zelená v prostřední a hnědá v dolní pozici. Pak výšivku na tyto bloky rozdělíte (co vím, tak to umí pouze program Embird a některé verze PE Designu - v softwaru Era to nejde). Tento speciální krok vám umožní vyšít postupně všechny tři bloky a získat velkou výšivku.
Samotný postup vyšívání: do stroje dáte jeden soubor s výšivkou a na obrazovce stroje se vám ukážou tři obrázky. To jsou jednotlivé kroky vyšívání. Vyšívali jsme dvakrát - jednou na pokusnou látku, podruhé už na hezkou bílou :)
Začnete horní pozicí - tzn. rámeček upevníte tak, aby úchyt na stroji držel horní dva úchyty. Vyšíváte hlavu koně. Nedejte se zmást fialovou, kterou stroj hlásí a vyberte si barvu podle svého :) Obrázek je jednobarevný, takže první blok šití má jen jednu barvu a po jejím došití vám stroj zahlásí, že je hotovo.
Teď rámeček vyjměte ze stroje a přestavte ho na prostřední pozici - úchyt na stroji drží prostřední dva úchyty. Vyšíváme blok označený zelenou barvou.
Poslední jde na řadu dolní pozice rámečku a blok označený hnědou barvou.
Kůň je hotový. Jsem ráda, že se povedlo udělat pro tyto rámečky výšivku, kterou (doufám) využijete. Pokud ano, dejte nám fotku do fotogalerie. Až budu zase dělat nějakou výšivku, která se bude pro tento typ rámečku vhodná, určitě si dám tu práci a pro tento rámeček ji speciálně upravím.
Krásný den
Lenka